• 2010-02-27

Pisanka z solnego jajka – konkurs

30 marca 2010 roku w godz. 10.00-12.00 w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka odbędzie się kolejna edycja konkursu Najpiękniejsza pisanka z solnego jajka. To jedyny tego rodzaju konkurs w Polsce, w czasie którego z solnego jajka dostarczanego przez Muzeum, uzdolnione plastycznie dzieci i młodzież wykonują piękne pisanki stosując różnorodne techniki, co w zestawieniu z solą daje zaskakujące efekty.

Jedna z prac z poprzednich edycji konkursu "Najpiękniejsza pisanka z solnego jajka"

Jedna z prac wykonanych w poprzedniej edycji konkursu "Najpiękniejsza pisanka z solnego jajka"

Tegoroczny konkurs pisanki z solnego jajka o zasięgu międzynarodowym, będzie miał miejsce w siedzibie Muzeum – Zamku Żupnym w Wieliczce. Konkurs przeprowadzony zostanie w czterech kategoriach wiekowych: dzieci z klas I–III, dzieci z klas IV–VI, młodzież szkół gimnazjalnych oraz młodzież szkół średnich. Celem projektu jest popularyzacja tradycji wykonywania pisanek w okresie wielkanocnym, pogłębienie wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz zachęta do czynnego zaangażowania w tradycję Świąt Wielkiej Nocy.

Praca polegała będzie na wykonaniu pisanki dowolną techniką z solnego jajka, za pomocą własnych materiałów oraz przyborów do ozdobienia jajka. Jury XI Konkursu na Najpiękniejszą pisankę z solnego jajka, złożone z pracowników merytorycznych Muzeum, obradować będzie po zakończeniu konkursu od godz. 12.00 w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego. Jury wybierze najciekawsze prace, które zostaną zaprezentowane i nagrodzone ok. godz. 13.00. Konkurs przeprowadzony zostanie w czterech kategoriach wiekowych: dzieci z klas I–III, dzieci z klas IV–VI, młodzież szkół gimnazjalnych oraz młodzież szkół średnich. Celem projektu jest popularyzacja tradycji wykonywania pisanek w okresie wielkanocnym, pogłębienie wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz zachęta do czynnego zaangażowania w tradycję Świąt Wielkiej Nocy.

Jedna z prac wykonanych w poprzedniej edycji konkursu

Jedna z prac wykonanych w poprzedniej edycji konkursu "Najpiękniejsza pisanka z solnego jajka"

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w okresie świątecznym na wystawie pokonkursowej w Zamku Żupnym. Najpiękniejsze pisanki zostaną przekazane do największego w Polsce Muzeum Pisanek w Ciechanowcu. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 20 marca 2010 roku. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Muzeum Żup Krakowskich
ul. Zamkowa 8
Wieliczka

Dodaj komentarz