• 2010-02-27

Demissaż niezwykłych skarbów Gdańszczan

3 marca 2010 roku o godz. 17.00 w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska odbędzie się demissaż wystawy pt. Skarby niezwykłe. Ekspozycja prezentowana w Dworze Artusa od 15 lutego do 14 marca 2010 roku poprzedzona była akcją mającą na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Trójmiasta na historie rodzinne związane z przechowywanymi przez nich pamiątkami.

Jedna z pamiątek prezentowanych na wystawie "Skarby niezwykłe"

Jedna z pamiątek prezentowanych na wystawie "Skarby niezwykłe"

Często takie przedmioty mają związek nie tylko z losami rodzin, ale i historią Polski. Cała wystawa jest przekrojem wspomnień oraz ich posiadaczy, zebranych w trójmiejskiej społeczności. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi pamiątki rodzinne udostępnione przez: Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego, archeologa Jerzego Kamrowskiego, satyryka Krzysztofa Skibę, honorowego obywatela Gdańska Andrzeja Januszajtisa, wiceprezydenta Sopotu Pawła Orłowskiego, artystę Larego Okey Ugwu oraz pasjonatów historii z Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Jest to pierwsza tego typu ekspozycja, która pokazuje mieszkańców Trójmiasta przez pryzmat tego, co dla nich najważniejsze i im najbliższe. Chcemy pokazać pamiątki, które zostały po przodkach lub zostały przywiezione z rożnych stron Polski i świata. Te pamiątki mają przemówić – mówić o tym, co najsilniejsze w tradycji rodzinnej, o historiach jakie towarzyszyły tym przedmiotom. Poprzez pamiątki pokażemy historie rodów Gdańska, Gdyni i Sopotu – mówi Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Zdjęcia z wystawy "Skarby niezwykłe" w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

Zdjęcia z wystawy "Skarby niezwykłe" w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

Podczas środowego demissażu spotkają się właściciele pamiątek, aby opowiedzieć związane z nimi historie.

Nasze spotkanie będzie okazją by, wykorzystując rodzinną, wspominkową atmosferę wystawy, porozmawiać o niebanalnych losach mieszkańców Trójmiasta. Zapraszamy na wyjątkowo kameralne spotkanie z osobami, które udostępniły swoje rodzinne pamiątki. Przy lampce wina posłuchamy wspólnie ich niezwykłych opowieści – zaprasza Michał Kaczorowski, redaktor naczelny Portalu Regionalnego Trojmiasto.pl

Wystawa prezentowana będzie do 14 marca 2010 roku.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
ul. Długa 46/47
Gdańsk

Dodaj komentarz