Rilejszyns – Wieczór Sztuk w Rybniku

5 marca 2010 roku o godz. 18.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędzie się Wieczór Sztuk Rilejszyns. Tego wieczoru w siedzibie DK w Rybniku jednocześnie będą miały miejsce wernisaże trzech wystaw, spektakl taneczny oraz wieczorek poetycki. Wieczory Sztuk to interdyscyplinarne spotkania artystyczne, podczas których odbywają się wernisaże wystaw, koncerty i spotkania z żywym słowem; organizowane są średnio sześć razy w roku.

Milada Więckowska "Bluszcz", linioryt

Milada Więckowska "Bluszcz", linioryt

W programie najbliższego Wieczoru Sztuk Rilejszyns:

  • Spektakl Grupy Tańca Współczesnego Rezonans (Sala Widowiskowa)

Spektakl Rilejszyns Grupy Tańca Współczesnego Rezonans to swego rodzaju opowieść o ludziach. Skoro ludzie to i relacje. Artystów fascynuje ich różnorodność i niezbędność do tego, by nasze życie było satysfakcjonujące i pełne. W spektaklu biorą udział dwie młode kobiety i dwóch mężczyzn. Sugerowałoby to relacje pełne namiętności, blisko związane z płcią, w których dominuje atmosfera ciągłych gierek czy prób sił. Twórców zainteresowała jednak owa różnorodność – relacje, za którymi tęsknimy, których się może boimy z jakiegoś powodu albo których możemy się nauczyć tylko poprzez przebywanie z wyjątkowymi ludźmi.

  • Wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Waltera pt. Miłość (Galeria Fotografii DeKa)

Głównym problemem jego twórczości jest czas i niszczące działanie współczesnej cywilizacji. Fotografie rodzą się w poezji, dziedzinie sztuki niedotykalnej obiektywem, a jednak najważniejszej dla artysty w jego przekazie. W obrazach tych można zobaczyć formę i ludzi, dostrzec ulotność oraz symbole trwania. Ludzka aktywność jest ukierunkowana na zatrzymanie czasu, uchwycenie się czegokolwiek trwałego lub na ucieczkę w inną sztuczną rzeczywistość. Jest tu próbą pokazania wędrówki człowieka do prawd wiecznych. Podróż ta – wielowymiarowa, nie umie oderwać się od Tu i Teraz.

Fotografia z cyklu "Miłość" Andrzeja Waltera

Fotografia z cyklu "Miłość" Andrzeja Waltera

  • Prezentacja wierszy Andrzeja Waltera (Galeria Kolumnowa)

Andrzej Walter skończył w grudniu 40 lat. Jest absolwentem I LO w Gliwicach oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Prowadzi z żoną własną firmę w Gliwicach. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych jak i zorganizował już sześć wystaw indywidualnych w Gliwicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i norweskim Stavanger. Jest autorem trzech publikacji o charakterze poetycko-fotograficznym: Paryż z 2003 roku, Nastroje z 2004 oraz tomiku Miłość z roku 2007 gdzie wyraźnie już rozdzielił poezję od fotografii, zmuszając odbiorcę do odrębnego zapoznania się nimi, by doświadczyć post factum pełniejszej syntezy tych dwóch dziedzin sztuki.

  • Wernisaż wystawy grafiki i rysunku Milady Więckowskiej (Galeria Kolumnowa)

Milada Więckowska ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie – Instytut Plastyki – specjalizacja: grafika warsztatowa (dyplom pod kierunkiem Jerzego Jędrysiaka w 1987 r.). Zajmuje się pracą pedagogiczną w Młodzieżowym Domu Kultury i I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku oraz pracą twórczą w dziedzinie grafiki, rysunku i fotografii. Otrzymała m. in. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej w 2006 r. i Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2009 r.

Fotografia z cyklu "Berlin" Pawła Myślińskiego

Fotografia z cyklu "Berlin" Pawła Myślińskiego

  • Wernisaż wystawy Fotoklubu Szczecin pt. Berlin (Galeria Drugiego Planu)

Margaryna, czekolada z orzechami, proszek do prania, sezonowe przeceny i tanie zakupy w Aldiku. Tak przez wiele lat kojarzył nam się Berlin. Miejsce jednodniowych wypadów, buszowania za okazjami w domach towarowych, ewentualnie krótka wizyta w Pergamon Museum, lub na wieży telewizyjnej. Od tego czasu, prawie niezauważalnie miasto przeszło metamorfozę, która całkowicie zmieniła jego oblicze. Berlin kwitnie i rozwija się jak nigdy dotąd. Ponad 150 teatrów, 175 muzeów, 300 galerii, 250 bibliotek i 130 kin. Kultura emanuje zewsząd w tym mieście. Przybysza zaskakuje nowoczesna architektura, uprzejmi mieszkańcy, a także przepiękna, imponująco zagospodarowana architektonicznie przestrzeń rozpościerająca się wzdłuż rzeki Szprewy, malowniczo wijącej się pomiędzy wyspami w centrum miasta.

Czas płynie leniwie, w stylu naprawdę europejskim, można do woli delektować się doznaniami z wielkiego świata. Rozmach i kameralność, otwartość i luz, oczarowanie, zaskoczenie, zderzenie wielu kultur, tłumy turystów z całego świata. Świetne miejsce na weekend i nie tylko, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ta prawdziwie europejska stolica – stała się natchnieniem, inspiracją dla fotografów Członków Fotoklubu Szczecin, którzy patrząc na Berlin poprzez obiektywy swoich aparatów, zatrzymali w kadrze fragmenty miasta, rozmach architektury, momenty, ulotne chwile, swoje wrażenia i emocje.

Na wystawę składa się 28 barwnych fotografii, autorami których są członkowie Fotoklubu Szczecin: Danuta Kotula-Krajewska, Jolanta Szabłowska, Krzysztof Ciesielski, Marek Grum, Irek Kwaśniewski, Artur Magdziarz, Paweł Myśliński i Sławomir Stępień.

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 95
Rybnik

Dodaj komentarz