• 2010-02-25

Od Stalina do Polańskiego. Przełom Października ’56

26 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu filmowego: A gdybyśmy tam byli? Od Stalina do Polańskiego. Przełom Października ’56. Autor cyklu, Tadeusz Sobolewski przedstawia w nim filmy dokumentalne z historii Polski powojennej.

A gdybyśmy tam byli?

A gdybyśmy tam byli?

W programie znalazły się legendarne filmy dokumentalne z Czarnej Serii polskiego dokumentu:

  • Gdzie diabeł mówi dobranoc, reż. Kazimierz Karabasz i Władysław Ślesicki, 1956.
  • Uwaga chuligani!, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, 1956
  • Rozbijemy zabawę - szkolna etiuda Romana Polańskiego z 1957 r.
  • Kroniki polskiego Października ’56,
  • Fragmenty filmów fabularnych pokazujące modę i styl końca lat 50.

A gdybyśmy tam byli? to nowy cykl filmowy w Domu Spotkań z Historią, poświęcony polskiemu filmowi dokumentalnemu. Scenariusz cyklu jest autorskim pomysłem Tadeusza Sobolewskiego, dziennikarza i krytyka filmowego, wybitnego znawcy polskiego i światowego dokumentu. Spotkania w ramach cyklu odbywać się będą co miesiąc w Domu Spotkań z Historią.

Kolejne spotkanie: 26 marca 2010 roku, godz. 18.00  Zanim przyszedł socjalizm. Dokumenty z lat 40.

Nawet najczarniejsze dokumenty, robione po 1956 roku, miały w sobie jakiś element nadziei. Oglądajmy tamte filmy bez poczucia wyższości, próbujmy spojrzeć na Polskę 1945 – 1989 oczami ludzi, którzy w niej żyli. Nie traktujmy ich jako elementu systemu. Wyobraźmy sobie, że sami tam żyjemy. Bo to był ciągle ten sam kraj – niesuwerenny, biedny, skrępowany kłamstwem, ale nie do końca. Granice wolności były przekraczane, rozszerzały się. Film dokumentalny jest tego świadectwem. Spróbujmy zrozumieć powojenną przeszłość, anektować ją. Jakby to było dziś, tylko cokolwiek dalej.  (Tadeusz Sobolewski o idei cyklu)

Dom Spotkań z Historią,
ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz