• 2010-02-25

Clone System – wernisaż z autorką

26 lutego 2010 roku o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki PATIO w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy-projektu Ewy Potockiej Clone System. Autorka sama go zaprezentuje, a także opowie o swoich wcześniejszych projektach, jak kultowe już Antykoncepcja Game, Suwerenność Kartezji czy Casting na Nowego Tatę.

Plakat promujący wystawę-projekt "Clone System" Ewy Potockiej
Plakat promujący wystawę-projekt “Clone System” Ewy Potockiej

Ewa Potocka, tworzy w oparciu o współczesne medium: netart, multimedia. Przez szereg lat działała pod pseudonimem efka_s. Jest autorką i głównodowodzącą serwisem internetowym grzenda.pl. Jej projekty nacechowane ironią i dowcipem, powstają w wyniku obserwacji absurdów rzeczywistości. Twórczość Efki, kwalifikowana do sztuki feministycznej, jest niepowtarzalnym przykładem, działalności suwerennej artystki z dużym poczuciem humoru i odwagą. Artystka bywa postrzegana jako kontrowersyjna.

Projekt Clone System odpowiada na potrzeby internauty, takie jak chęć posiadania wielu tożsamości i rozszerzać możliwości kreowania tożsamości sensu stricte. Jest to serwis społecznościowy i aspołeczny jednocześnie. W Clone Systemie, dzięki prostym w obsłudze narzędziom do można modyfikować i tworzyć swój wizerunek. Jest to zwykle najtrudniejsza rzecz do zmiany, a ta z kolei jest symbolem narodzin w wirtualnym świecie. Przewrotnie w Clone System awatara można zbudować z różnych fragmentów zdjęć realnych osób. Postać taka sprawia wrażenie prawdziwej, ale to wizerunek osoby nieistniejącej, więc bez praw autorskich i innych zakazujących używania tego wizerunku.

Treść projektu tworzą użytkownicy. Pozostawione wstępnie w bazie danych elementy sfotografowanych przeze mnie osób nie są liczbą skończoną. Podobnie jak do swoich galerii, również i do wspólnej bazy danych użytkownicy mogą dosyłać swoje propozycje. Stworzony w ten sposób bank można zasilać różnymi elementami swojej twarzy, sylwetki. Wysyłając zdjęcie użytkownik wskazuje, który z elementów mamy wykorzystać do powszechnego użytku (nos, usta, oczy itd.) – mówi Potocka.

Clone System wraz z publikacją w internecie zaczyna się, a dopiero wraz z interakcją, używaniem go przez odbiorców – stanie się. Na pewno w procesie wypełniania go treścią przez użytkowników może zmienić swój charakter. Zawieszony w środowisku komunikacyjnym jest pretekstem do dyskusji o wirtualnej tożsamości, a także narzędziem do jej kreowania, transformacji i multiplikacji. Jest narzędziem do integracji rozdzielonych aspektów tożsamości, realności i fantazji. Pozbawiony tradycyjnych estetycznych wartości, nie estetyzujący i nieestetyczny – jest koncepcją, grą z przekazem, informacją, komunikatem. Jest interfejsem. Jest hipertekstualną strukturą otwartą na współtworzenie.

PATIO Centrum Sztuki – Galeria Biblioteka
ul. Sterlinga 26
Łódź

Dodaj komentarz