• 2010-02-25

Artyści z naszego podwórka w Przemyślu

26 lutego 2010 roku o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu odbędzie się wernisaż wystawy pt. Ikona – Cień Małgorzaty Dawidiuk. Wystawa organizowana jest jako część cyklu Artyści z naszego podwórka… prowadzonego obecnie przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Projekt zakłada cykliczną promocję twórczości artystów Przemyśla w formie organizowanych sukcesywnie wystaw indywidualnych w GSW.

Małgorzata Dawidiuk "Ikona - Cień VI", 2009 (fragment)

Małgorzata Dawidiuk "Ikona - Cień VI", 2009 (fragment)

Przemyscy plastycy i fotograficy stanowią najliczniejsze środowisko artystyczne miasta. Mieszka tam i pracuje wielu znakomitych artystów. Projekt nawiązuje do cyklu artykułów pod tym samym tytułem, których edycję rozpoczął w roku 2005 miesięcznik Nasz Przemyśl. W siódmej wystawie prezentowane są współczesne ikony Małgorzaty Dawidiuk. O artystce w katalogu do wystawy pisze specjalista w dziedzinie sztuki sakralnej, Jarosław Giemza:

Małgorzata Dawidiuk urodziła się w 1967 r. w Wisznicach na Podlasiu. W Nałęczowie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała w latach 1988 – 1994 w Akademii Sztuk Pięknych im. I. E. Repina w Petersburgu na Wydziale Malarstwa i Konserwacji – na specjalizacji ikona. Obecnie prowadzi pracownię konserwatorsko – artystyczną IKOS. Jest twórcą wielu dzieł sakralnych: ikon, ikonostasów, polichromii, m.in. w Chołowicach k. Krasiczyna, Koszalinie, Krynicy, Niagou/Słowacja, Olsztynie, Zamienicach k. Legnicy. Współrealizowała także zespół malowideł ściennych w kaplicy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Jej ikony znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce, Niemczech, Rosji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Słowacji i na Ukrainie.

Wystawa czynna będzie do 16 marca 2010 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej
ul. T. Kościuszki 3
Przemyśl

Dodaj komentarz