• 2010-02-25

Areteia Grzegorza Jarzyny w Schauspiel Essen

27 lutego 2010 roku w Schauspiel Essen odbędzie się premiera najnowszego spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny Areteia. Spektakl będzie prezentowany w ramach projektu Odyseja Europa.

Areteia, reż. Grzegorz Jarzyna

Areteia, reż. Grzegorz Jarzyna

Niezależnie od tego, jak daleko człowiek podróżuje, jak długo go nie było i jak bardzo wierzy, że stał się kimś innym – gdy wraca do domu, jest tak, jakby nigdy nie wyjeżdżał. Pozostają te same pytania i te same rany. Grzegorz Jarzyna reżyseruje w Schauspiel Essen niezwykłą wersję pierwszej części Odysei. Odyseusz zostaje w niej skonfrontowany ze swoim ojcem i synem. Co wiedzą o sobie nawzajem i czego od siebie oczekują? Trzej mężczyźni walczą w wszechwładnym cieniem pozostałych. Bogowie, grani przez trójkę polskich aktorów, nie mają w tej sytuacji wiele do powiedzenia, mimo że próbują się ratować boskim humorem i wielką wiedzą – ich czas minął.

W ramach programu Europejska Stolica Kultury RUHR. 2010 sześć teatrów regionu Ruhry: Schauspielhaus Bochum, Schauspiel Dortmund, Schauspiel Essen, Schlosstheater Moers, Theater an der Ruhr i Theater Oberhausen realizują wspólny projekt zatytułowany Odyseja Europa, którego zamierzeniem jest opowiedzenie na nowo Odysei Homera.

Areteia, reż. Grzegorz Jarzyna

Areteia, reż. Grzegorz Jarzyna

Do udziału w projekcie zaproszono autorów z sześciu europejskich miast. Obok Grzegorza Jarzyny są to: Péter Nádas (Budapeszt), Emine Sevgi Özdamar (Istambuł), Christoph Ransmayr (Wiedeń), Roland Schimmelpfennig (Berlin) i Enda Walsh (Londyn). Przygotowali oni teksty, które jako Odyseja Europa mają w nieoczekiwanej perspektywie ukazać nasz kontynent, ludzi i europejską kulturę. Grzegorz Jarzyna jako jedyny z zaproszonych twórców jest jednocześnie autorem i reżyserem powstałego w ramach projektu tekstu.

Odyseja to nie tylko jeden z najstarszych tekstów kultury zachodniej. To powieść przygodowa, epos bohaterski, historia miłosna i dramat rodzinny w jednym. Sześciu autorów z Polski, Węgier, Austrii, Irlandii, Niemiec i Turcji pozwala Homeryckim postaciom zaprezentować się zaskakująco aktualnie. Odyseusz, powracający do domu łowca przygód, staje się symbolem współczesnego Europejczyka, przed którym spotkanie z Obcym z całą ostrością stawia pytanie o tożsamość i przyszłość.

W ciągu pięciu weekendów poszczególne spektakle zostaną połączone w wielką opowieść, zaprezentowaną w formie maratonu teatralnego, podczas którego widzowie zostaną zaproszeni w przygotowaną przez raumlaborberlin podróż między sześcioma miastami Zagłębia Ruhry.

Areteia, reż. Grzegorz Jarzyna

Areteia, reż. Grzegorz Jarzyna

Areteia
reżyseria: Grzegorz Jarzyna
scenografia i kostiumy: Magdalena Maciejewska
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
muzyka: Jacek Grudzień
wideo: Bartek Macias
dramaturgia: Rita Czapka, Sabine Reich

obsada: Marcin Czarnik, Andreas Grothgar, Jürgen Hartmann, Katarzyna Herman, Sandra Korzeniak, Raiko Küster, Georg Marin, Dietrich Mattausch, Jan Peszek, Kristina-Maria Peters, Krunoslav Šebrek, Stephan Ullrich

Dodaj komentarz