• 2010-02-24

Mocny debiut w Teatrze Collegium Nobilium

24 lutego 2010 roku o godz. 19.00 w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się spotkanie z autorskiego cyklu Natalii Adaszyńskiej Evviva l’arte. W spotkaniu zatytułowanym Mocny debiut wezmą udział znakomici polscy aktorzy Borys Lankosz i Piotr Adamczyk, całość poprowadzi Rafał Sławoń.

Scena Teatru Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej w Warszawie

Scena Teatru Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej w Warszawie

Piotr Adamczyk, rocznik 1972, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Już na początku kariery teatralnej wyróżnił się znacząco – rolą Cliffa Lewisa w Miłości i gniewie Osborne’a, słynnym spektaklu dyplomowym warszawskiej PWST, w reżyserii Mariusza Benoit z 1994 roku, który wszedł do repertuaru Teatru Powszechnego. Drogę zaś na wielkie ekrany rozpoczęła tytułowa rola Adamczyka w filmie Jerzego Antczaka Chopin. Pragnienie miłości (2002 r.). I choć nie był to debiut, trudno o lepszy początek filmowej kariery aktora.

Borys Lankosz to niemal rówieśnik Adamczyka (urodzony w 1973 roku), absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSTFiTV, już za swój pierwszy film dokumentalny Rozwój z 2001 roku został nagrodzony na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie i w San Francisco. Za Rewers, pierwszy film fabularny, Lankosz zdobył główną nagrodę na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009 r.) i rekordową liczbę 13 nominacji do Orłów 2009, nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Jak początek artystycznej drogi wpływa na pracę twórcy? – to pytanie będzie punktem wyjścia rozmowy gości pierwszej w 2010 roku edycji cyklu Evviva l’arte.

Na scenie Teatru Collegium Nobilium pod szyldem Evviva l’arte wystąpili w minionym roku między innymi: Eustachy Rylski i Jacek Dehnel (Sztuka z przeszłości), Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak (Aktor potrzebny od zaraz), Olga Lipińska i Ryszard Bugajski (Dwa teatry). Wcześniej, podczas kilku sezonów comiesięcznej obecności na małej scenie Teatru Dramatycznego ten autorski projekt zgromadził imponujące grono rozmówców i tematów ze świata szeroko pojętej kultury, sztuki, mediów – od Stanisława Sojki i Marcina Świetlickiego, Grzegorza Turnaua i Leszka Możdżera, Magdy Umer i Urszuli Dudziak, przez m.in. Pawła Huelle i Jerzego Pilcha, Janusza Głowackiego i Tadeusza Słobodzianka, Dorotę Masłowską i Tomasza Piątka, Sławomira Idziaka i Witolda Sobocińskiego, Tomasza Lisa i Piotra Najsztuba, Teresę Torańską i Sylwestra Latkowskiego, po Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Teatr Collegium Nobilium
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza
ul. Miodowa 22/24
Warszawa

Dodaj komentarz