• 2010-02-23

Mariusz Wideryński – Fizjografie

26 lutego 2010 roku o godzinie 18.30 w Galerii Pasaż BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy Mariusza Wideryńskiego Fizjografie z udziałem artysty. Fizjografie to czarno – biały cykl portretów prezentowanych w zestawieniach z ujęciami pejzaży. Wystawa czynna będzie do 29 marca 2010 roku.

Fizjografie, fot. Mariusz Wideryński

Fizjografie, fot. Mariusz Wideryński

Mariusz Wideryński – w 1976 roku obronił dyplom z geologii historycznej. Po studiach pracował jako fotograf Krajowej Agencji Wydawniczej. Od końca lat 80. jako fotograf współpracuje z wydawnictwami i agencjami w kraju i za granicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W czerwcu 2005 roku został wybrany na stanowisko prezesa ZG ZPAF, w 2008 wybrano go po raz kolejny. Wykładowca fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Był pomysłodawcą i kuratorem ponad 80 wystaw fotografii w Starej Galerii ZPAF. Inicjator i komisarz (wspólnie z zaproszonymi kuratorami – Małgorzatą Plater – Zyberk z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Adamem Sobotą z Muzeum Narodowego we Wrocławiu) wielkiej wystawy Polska fotografia XX wieku w salach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz Wilnie w 2007 r., Warszawskiego Lata Fotografii 2007, 2008 oraz cyklicznych międzynarodowych plenerów fotograficznych. Równolegle do twórczości fotograficznej uprawia grafikę użytkową. Projektuje plakaty, okładki książek, katalogi. Od 1978 r. jest czynnym ratownikiem górskim GOPR i przewodnikiem beskidzkim.

(…) Osobliwą doskonałością Fizjografii jest próba syntezy. Polega ona na pokazaniu skadrowanych zjawisk przyrody jako jej unikalnego oblicza, w bezpośrednim połączeniu z wizerunkami twarzy osób publicznie rozpoznawanych. (…) Zawsze dwa kwadraty, portret i pejzaż. Niektóre skomponowane tak, że tworzą harmonijną jedność z zatarciem granicy technicznej. Ale w sztuce, w dziele artystycznym, nie ma granic. Granice są w umyśle widza – odbiorcy. Wymiary wszystkich prac są jednakowe a blask na obrazach tworzą biel i czerń. Twarze wybrane do kolekcji tworzą humanistyczny pejzaż ze śladami doświadczeń, a przyroda fascynuje odsłanianą intymnością.
(Władysław Serwatowski, fragment tekstu Fizjografie – portrety jako oblicza przyrody)

Mariusz Wideryński:

Od wielu lat zajmuję się fotografią portretową. Kiedyś była to swego rodzaju notatka fotograficzna i zapis powstający bez konkretnego planu. Z czasem okazała się świadomym działaniem, chęcią zatrzymania czasu, zapisania obserwacji, spostrzeżeń oraz uchwycenia obiektywem aparatu czegoś pozornie nieuchwytnego. Oczy, zmarszczki, układ ust oraz mimika twarzy dokładnie opisują emocje, stan ducha – a w końcu bagaż osobistych przeżyć. Każda twarz jest inna, wyjątkowa, każda na miarę życiowych doświadczeń i cech charakteru emanuje innymi informacjami. Każda tworząc niezwykły pejzaż bez wątpienia jest lustrem właściciela.

Równolegle z fascynacją portretem od zawsze wielkie znaczenie ma dla mnie fotografia krajobrazu. Pierwsze pejzaże były rejestracją miejsca, jego uroku i kolorytu. Z czasem zacząłem poszukiwać sytuacji plenerowych odpowiadających moim emocjom, stosownie wybrany motyw, czas fotografowania i światło pozwalały na wyrażenie ich za pomocą fotograficznego obrazu. Próba opisania osobowości portretowanych postaci poprzez zastawienie portretu z pejzażem, jako dwóch spójnych formalnie i znaczeniowo elementów, stała się osobistym wyzwaniem.

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Galeria Pasaż, Rynek 4
Tarnów

1 komentarz do artykułu “Mariusz Wideryński – Fizjografie”

  1. wojti

    Ciekawe zestawienie portretu i krajobrazu, nad każdym zdjęciem mógłbym spędzić wiele czasu. Polecam każdemu kto będzie miał możliwość zobaczenia tych wspaniałych prac.
    Autor mówi, że jeszcze nie dokończył tego tematu także czekam na więcej.
    Filmik z otwarcia wystawy można zobaczyć tutaj: http://gfoto.pl/News/Article.aspx?id=65

    Gratulacje

Dodaj komentarz