• 2010-02-23

Artystki artystom w CSW Łaźnia

12 marca 2010 roku o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Artystki artystom – projekt na Dzień Kobiet. Wystawa Artystki artystom jest próbą wyjścia z sytuacji zalewu projektów o kobietach realizowanych przy okazji Dnia Kobiet.

Anka Leśniak "Top models", kadry z video

Anka Leśniak "Top models", kadr z video

Święto Kobiet od dłuższego czasu tradycyjnie służy analizowaniu problemów. Jest to także próba odwrócenia wektorów, przyczynkek do zbudowania kobiecej wizji męskości. Twórcy nawołują: Wyrównajmy szanse i powiedzmy coś o mężczyznach, kobietach, ich wzajemnych relacjach przy okazji 8 marca. Tym bardziej, że Międzynarodowy Dzień Mężczyzny wypadający dwa dni później 10 marca obchodzony jest po cichu, bez zbędnej pompy. Powstał zresztą w 1999 roku jako odpowiedź na wszechobecny Dzień Kobiet. Czy Panowie czują się zagrożeni? – zapytują artyści.

Mężczyźni przez stulecia znajdowali się na uprzywilejowanej pozycji. Kobiety były im podporządkowane, postrzegane jako z natury niedojrzałe i słabe.  Powołane do zajmowania się domem, zmuszone do przyjmowania narzucanych im norm seksualnych. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Czym są mężczyźni w oczach kobiet – partnerem czy zwierzyną? Za pomocą tych pytań twórcy wystawy zapraszają publiczność do refleksji i dyskusji.

Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak z cyklu "Genderqueer"

Lidia Krawczyk, Wojtek Kubiak z cyklu "Genderqueer"

Wystawa prezentowana będzie do 11 kwietnia 2010 roku.

Artyści: Agnieszka Budenko, Iwona Demko, Justyna Gruszczyk, Lidka Krawczyk i Wojtek Kubiak, Anka Leśniak, Małgorzata Markiewicz, Dorota Podlaska.

Kuratorka: Agnieszka Kulazińska

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Dodaj komentarz