• 2010-02-19

Dowody tożsamości – Dita Pepe/Jerzy Lewczyński

27 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Czytelni Sztuki w Muzeum w Gliwicach odbędzie się wernisaż wystawy Dowody Tożsamości – odsłona I. Dita Pepe/Jerzy Lewczyński. Podczas wernisażu z widzami spotka się Dita Pepe.

Fot. Dita Pepe, Selfportrait industrial

Fot. Dita Pepe, Selfportrait industrial

Czytelnia Sztuki – nowo powstałe miejsce przy Muzeum w Gliwicach zaprasza na pierwszą wystawę. Dowody Tożsamości to ekspozycja fotograficzna przedstawiająca prace artystów zajmujących się w swojej twórczości zagadnieniem tożsamości. Temat ten zostanie poruszony poprzez kilka indywidualnych projektów, dotyczących zarówno tożsamości osobistej, jak i kulturowej. Jednocześnie trochę metaforycznie, przy okazji kreowania nowej przestrzeni, nowego zjawiska, jakim ma być Czytelnia Sztuki, rozpocznie się próba określenia Ja samego miejsca.

Wystawa podzielona została na dwie odsłony. W każdej przedstawione zostaną prace dwójki artystów. W pierwszej odsłonie zaprezentowane zostaną prace czeskiej fotografki młodego pokolenia – Dity Pepe, która porusza temat tożsamości za pomocą autoportretu. Artystka fotografuje się w towarzystwie przeróżnych postaci i dopasowuje się do nich wizualnie wtapiając się w ich świat – stając się na moment fotograficznego utrwalenia – ich żoną, partnerką, koleżanką. W każdorazowej zmianie każe nam na nowo odczytywać siebie, zaznaczając tym samym nieskończoność ludzkich typów. Fotografie, które Pepe zaprezentuje w Czytelni Sztuki to seria autoportretów wykonanych w przestrzeni industrialnej, pokazywana w Polsce po raz pierwszy. Zostaną one zestawione z projektem Jerzego Lewczyńskiego, który podczas tej ekspozycji będzie miał swoją premierę.

Lewczyński przyjmuje w tej prezentacji rolę socjologa, uważnego obserwatora i jednoczesnego krytyka rzeczywistości. W odnalezionych starych fotografiach ślubnych zwraca uwagę na powtarzane masowo gesty. Zapyta o istotę uwieczniania tych gestów i póz na fotografiach i o ich znaczenie dla jednostki w kontekście powtarzalności.

Odsłona druga wystawy rozpocznie się wernisażem 8 kwietnia 2010 roku, a swoje prace zaprezentują: Aneta Grzeszykowska oraz Joachim Schmid.

Fot. Jerzy Lewczyński

Fot. Jerzy Lewczyński

Dita Pepe, ur. 1973 r. jest absolwentką Instytutu Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy), gdzie obecnie wykłada. Dzięki cyklom fotograficznych autoportretów zyskała w ostatnich latach międzynarodową sławę. Wystawiała w Berlinie, Bremie, Moskwie, Opawie, Pradze, Bratysławie, Hamburgu, Kolonii, Ljubljanie, Bolonii. Jest mężatką i matką dwójki dzieci.

Jerzy Lewczyński, ur. 1924 r., ukończył studia na Studia na Wydz. Inżynierskim Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. W 1959 roku stworzył, wraz ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem sławny Pokaz zamknięty w gliwickim oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Lewczyński zajmuje się w fotograficznych poszukiwaniach obrazami zarówno swojego autorstwa, jak i obrazami znalezionymi. Zajmuje go też niezwykła popularność medium fotograficznego, która zbanalizowała znaczenie fotografii, moment zetknięcia się ze zdjęciem. Jest autorem Antologii fotografii polskiej 1839 – 1989. Prace Lewczyńskiego z lat 1941 – 2005 zostały opublikowane w monograficznym wydawnictwie  Archeologia Fotografii.

Czytelnia Sztuki
Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a,
Gliwice

Dodaj komentarz