Ulica Smoleńsk 22/8

Od 16 do 31 marca 2010 roku przy ulicy Smoleńsk 22/8 w Krakowie prowadzone będą działania w ramach projektu Ulica Smoleńsk 22/8. Projekt  jest wystawą w procesie i akcją artystyczną włączającą twórców do dyskusji społecznej o wyludnianie centrów europejskich miast.

Justyna Koeke i Cecylia Malik. fot. Tomasz Wiech

Justyna Koeke i Cecylia Malik. fot. Tomasz Wiech

Jego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców i turystów na mechanizmy polityczne i ekonomiczne, które prowadzą do nieodwracalnego procesu gentryfikacji, któremu poddawany jest Kraków. Lokalizacja projektu Ulica Smoleńsk 22/8 nie jest przypadkowa, pod tytułowym adresem od 30 lat mieszka rodzina sióstr i jednocześnie kuratorek projektu: Justyny Koeke i Cecylii Malik. Po zmianie właściciela nieruchomości – Malikowie, podobnie jak pozostali lokatorzy kamienicy, zostali zmuszeni do jej opuszczenia. Mieszkanie, tuż przed wyprowadzką rodziny, stanie się otwartą pracownią artystów.

Dzięki zaproszeniu do projektu artystów Polskich i Niemieckich ukazane zostaną dwa odmienne punkty widzenia poruszanego problemu. Proces gentryfikacji w Niemczech trwa już od lat, natomiast w Polsce jest nowy i przebiega gwałtownie. Pierwsze spojrzenie, artystów polskich związanych z rodziną zmuszoną do przeprowadzki, będzie to punkt widzenia osób zaangażowanych emocjonalnie i znających problem z własnego doświadczenia. Drugi, artystów Niemieckich, to bardziej zdystansowane stanowisko osób obserwujących problem niejako z boku. Zarówno artyści Polscy jak Niemieccy będą pracować w tytułowym mieszkaniu na ul. Smoleńsk 22/8, które musi zostać opuszczone z końcem marca 2010 roku. Wszystkie prace pokazane podczas wystawy zostaną stworzone specjalnie dla tego miejsca i będą funkcjonować w kontekście poruszanego problemu.

Mieszkanie, na czas trwania projektu stanie się, więc otwartą pracownią. Wystawa będzie obejmować różne dziedziny sztuki: muzykę, video art, fotografię i performens. Ulicę Smoleńsk 22/8 zainauguruje wykład Imke Hansen, politolożki z Uniwersytetu w Hamburgu, dotyczący problemu gentryfikacji. Projekt Ulica Smoleńsk 22/8 jest wystawą w procesie i akcją artystyczną. Niemieccy artyści, w jednym z pokoi zbudują przestrzeń domową, gdzie zamieszkają na czas trwania projektu. Uzyskamy w ten sposób sytuacje nawiązującą do historii i specyfiki tego miejsca, w którym wszyscy domownicy mieszkali, ale jednocześnie tworzyli. Życie i sztuka spotykały się tu codziennie, całkowicie zatracając swoje granice. Z kolei polscy artyści albo należą do rodziny Malików, albo znają ją blisko i byli jej częstymi gośćmi.

logo_smolensk_22.8

W ramach projektu odbędą się warsztaty dla studentów ASP, spotkania z artystami biorącymi udział w wystawie, oraz koncert trzech zespołów: Negradonny i dwóch zaprzyjaźnionych z rodziną: Dr. Lecter i Zberny 3000. Odbędzie się on w pokoju, w którym, na co dzień stał sprzęt muzyczny i gdzie Negradonna miała swoją salę prób. Koncert będzie jednocześnie pożegnaniem pokoju, w którym artystki mieszkały od dzieciństwa i gdzie powstawała ich muzyka oraz premierą nowej płyty Negradonny.

Uczestnicy projektu Ulica Smoleńsk 22/8
Imke Hansen – politolożka, Uniwersytet w Hamburgu
Daniela Wolf – fotografia
Pablo Wendel – performance, interwencje w przestrzeni publicznej
Helmut Dietz – instalacje, obiekty
Kestutis Svirnelis – obiekty, video, instalacje
Demian Bern – komunikacja wizualna, interwencje w przestrzeni publicznej
Justyna Koeke – performance, instalacja
Tomasz Wiech – fotografia
Mateusz Torbus – fotografia
Piotr Madej – kompozycja, muzyka elektroniczna, instalacje dźwiękowe
Cecylia Malik – malarstwo, fotografia, performens
Negradonna – muzyka alternatywna, dark wave
Dr. Lecter – industrial
Zberny 3000 – metal

Dodaj komentarz