• 2010-02-18

Polskie Early Years w Berlinie

27 lutego 2010 roku w godz. 17.00-22.00 w Kunst-Werke Institute for Contemporary Art w Berlinie odbędzie się wernisaż wystawy Early Years organizowanej w ramach projektu The Promised City – inicjatywy kulturalnej pomiędzy Berlinem a Warszawą realizowanej w Mumbaju i Bukareszcie. Zadaniem artystów, kuratorów i pracowników naukowych z Niemiec, Polski, Indii i Rumunii jest odkrywanie nowych interdyscyplinarnych dzieł, które obracają się wokół tematu snu, iluzji oraz obietnic stawianych przez nowoczesne metropolie.

kw-berlin-early-years-17-02-2010

Plakat promujący wystawę w KW Institute for Contemporary Art

Sztuka nowoczesna obecnie przeżywa w Polsce odrodzenie. Powstają nowe muzea, jak grzyby po deszczu wyrastają ośrodki kultury zarówno państwowe, jak i prywatne. Nazwiska młodych artystów są coraz szerzej rozpowszechniane, a ich prace – dotychczas ignorowane bądź niezrozumiane, powoli uzyskują akceptację i podziw. Nie wspominając o nowopowstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które budowane jest przy jednej z najbardziej uczęszczanych ulic Warszawy.

Wystawa Early Years nie jest jednak raportem o zaplanowanych budowach. Przeciwnie, koncentruje się ona wokół indywidualnej refleksji instytucji kultury poszukując terminów adekwatnych do określenia zjawiska powstawania muzeum we współczesnym dyskursie artystycznym, społecznym i politycznym. Muzeum, które tworzone jest pośród ogólnego rozpadu meta-narracji, jest doskonale świadome powszechnej krytyki instytucjonalności, a także oswojone z rzeczywistością globalnego kryzysu ekonomicznego. Tego rodzaju muzeum musi opierać swoją pracę nie tylko na długoterminowych planach strategicznych, lecz również na chwilowych zmianach społecznych nastrojów, niepewnościach i własnych przewidywaniach.

Tytuł wystawy Early Years opisuje wyjątkowy moment w życiu artysty, kiedy ten – jeszcze naiwny i wciąż uczący się na własnych błędach, jednocześnie osiąga szczyt autentyzmu, niezależności i heroizmu. Ekspozycja oparta więc jest na idei wstępowania w przyszłość przy jednoczesnym spoglądaniu w przeszłość, ku pamiętnym początkom w poszukiwaniu opowieści adekwatnej jako podstawa do nadbudowy autorskiej koncepcji.

Logo projektu "The Promised City" organizowanego w KW Institute

Logo projektu "The Promised City" organizowanego w KW Institute

Specjalnie na tę okazję Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprosiło artystów współpracujących z instytucją w najwcześniejszym okresie twórczości. Przedstawiciele Muzeum podzielili się z zaproszonymi artystami własnymi niepokojami, a ci odwzajemnili się wygłaszając gros oczekiwań wobec nowopowstającej instytucji. Efektem końcowym przeprowadzonych dyskusji jest prezentowana ekspozycja, która skłania widza do restrospektywnej analizy i odszukania momentu, kiedy wszystko było jeszcze możliwe. Ten moment subtelnej równowagi między nadzieją a rozczarowaniem, zobowiązaniem a ugodą jest rzeczywistym bohaterem całego przedsięwzięcia.

Kuratorzy wystawy: Sebastian Cichocki, Ana Janevski i Joanna Mytkowska

Zaproszeni artyści: Wojciech Bąkowski, Yael Bartana, Tania Bruguera, Oskar Dawicki, Sharon Hayes, Sanja Iveković, Daniel Knorr, KwieKulik, Zbigniew Libera, Anna Molska, Paulina Ołowska, Agnieszka Polska, Joanna Rajkowska, Ahlam Shibli, Jan Smaga, Anna Zaradny, Artur Żmijewski

Wystawa prezentowana będzie do 2 maja 2010 roku.

Kunst-Werke Institute for Contemporary Art
Auguststraße 69
Berlin

Dodaj komentarz