Berlin-Yogyakarta na Uniwersytecie Gdańskim

21 lutego 2010 roku o godz. 14.00 w holu Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się otwarcie wystawy Berlin-Yogyakarta połączone z projekcją filmów. Wystawa Berlin-Yogyakarta przypomina o historii prześladowań osób nieheteroseksualnych przez nazistów, podczas ich panowania w Europie jak również o fakcie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderowych.

berlin-yogyakarta-gdansk-16-02-2010

Refleksja nad tragedią II Wojny Światowej skutkowała wydaniem szeregu dokumentów, podkreślających znaczenie praw człowieka i obywatela, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz tzw. Zasad Yogyakarty. Zasady zostały opublikowane w 2006 roku w formie deklaracji w indonezyjskim mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników. Deklaracja zawiera międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. W 70 lat po wybuchu II Wojny Światowej Kampania Przeciw Homofobii przypomina o zbrodniach, do których w skrajnych warunkach dyktatury doprowadziła homofobia właśnie oraz przeciwstawia im współczesne, międzynarodowe standardy praw człowieka.

Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z różnych kręgów kulturowych, co podkreśla globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania, jak i obowiązywania praw człowieka. Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna część wystawy, Berlinowi przypisana jest jej część historyczna, w której nakreślono początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawiono historię ich prześladowań w faszystowskich Niemczech.

Po otwarciu organizatorzy zapraszają na projekcje filmowe. W programie m. in.:

  • Einstein seksu, RFN 1999, reż. Rosa von Praunheim, 100 min – film fabularny, historia życia Magnusa Hirschfelda, lekarza, seksuologa i światowego pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych. Jednym z wątków jest historia związku M. Hirschfelda ze znacznie młodszym od niego Karlem Giese.
  • Inny od innych Niemcy, 1919, 50 min., reż. Richard Oswald, 50 min. – film niemy, edukacyjny, pierwszy w historii kina film o tematyce homoseksualnej, zakazany przez cenzurę w 1920 i zachowany jedynie we fragmentach. Konsultantem scenariusza był Magnus Hirschfeld, którego zobaczyć można w roli lekarza, Karl Giese wcielił się w głównego bohatera, wirtuoza skrzypiec Paula Körnera w wieku młodzieńczym. W roli głównej Conrad Veidt z Gabinetu doktora Caligari. Historia miłości muzyka do swego ucznia i wszechobecnego wówczas szantażu osób homoseksualnych.
  • Paragraf 175, USA 2000, reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman, 80 min. – film dokumentalny, nagrodzony m.in. na Berlinale i Sundance Film Festival – przejmujące relacje homoseksualnych ofiar nazistowskiego terroru, w większości byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Narratorem filmu jest Rupert Everett.

Wystawa pokazywana będzie do 12 marca 2010 roku.

Projekt Berlin-Yogyakarta realizowany jest przez Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii przy finansowym wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość; jego partnerami w Trójmieście są: Koło Naukowe Gender Studies Uniwersytetu Gdańskiego oraz Doktoranckie Koło Naukowe Na Styku UG. Patronat nad projektem objął Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat.

Dodaj komentarz