• 2010-02-16

Mazovia goes baroque 2010

18 i 19 lutego o godzinie 19.00 oraz 20 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz 21 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Płocku odbędą się koncerty w ramach II Festiwalu Mazovia goes baroque 2010.

Festiwal Mazovia Goes Baroque zainicjowany został w 2009 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia. Głównym bohaterem pierwszej edycji festiwalu była orkiestra Arte dei Suonatori należąca do czołówki polskich i europejskich zespołów barokowych wraz ze współpracującymi z nią solistami i dyrygentami.

W roku 2010 roku zaplanowano sześć trzydniowych cykli koncertowych – projektów, które będą się odbywać w Studio Koncertowym Polskiego Radia – centrum festiwalu oraz w kilku miejscach na terenie Mazowsza. Programy festiwalu obejmą bardzo szeroki repertuar muzyki dawnej, odchodząc w kilku przypadkach od tytułowego baroku i sięgając po muzykę z jednej strony średniowiecza, a z drugiej klasycyzmu. Dominować będą koncerty kameralne i recitale. Jednym z wątków programowych będzie ukazanie w perspektywie historycznej elementów estetyki muzycznej, które znalazły swoją kulminację w twórczości Fryderyka Chopina. W ten symboliczny sposób festiwal nawiąże do 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora.

W ramach pierwszego cyklu koncertowego wystąpią muzycy francuscy: Aline Zylberajch oraz tworzący Ensemble Faenza Marco Horvat i Bruno Helstroffer.

Aline Zylberajch

Aline Zylberajch

Aline Zylberajch to klawesynistka i pianistka. Będzie jedną z głównych bohaterek tegorocznego koncertu, pojawi się na nim kilkakrotnie, za każdym razem w innej roli. Tym razem, na dwóch koncertach, zaprezentuje muzykę klawesynową wywodzącą się z kilku różnych tradycji – francuskiej, włoskiej i niemieckiej.

Ensemble Faenza powstał z inicjatywy Marco Horvata, lutnisty, śpiewaka i aktora, który swoje zainteresowania dzieli po równo pomiędzy muzykę średniowieczną i barokową. Horvat jak mało kto potrafi wypatrywać młode talenty. Jednym z ostatnich odkryć Marco Horvata jest Bruno Helstroffer, teorbista, który pomimo młodego wieku, zaznaczył już wyraźnie swoją obecność na scenie francuskiej. Nie tylko zresztą barokowej, ponieważ z równym powodzeniem gra muzykę rockową i world music. Na swoich koncertach Ensemble Faenza zaprezentuje małe formy wokalne, które poprzedzały powstanie opery zarówno w jej wydaniu włoskim, jak i francuskim. Dodatkową atrakcją wizyty zespołu będzie krótki recital Bruno Helstroffera, w czasie którego obok oryginalnej muzyki barokowej usłyszymy jak najbardziej współczesne improwizacje.

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59
Warszawa

Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego
ul. Kolegialna 23
Płock

Dodaj komentarz