• 2010-02-13

Pomysł na morderstwo

14 lutego 2010 roku o godz. 17.00 i 20.00 w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku będzie można zobaczyć przedstawienie Pomysł na morderstwo. Jest to propozycja dla tych, którzy Dzień Zakochanych chcieliby spędzić w Teatrze i nie koniecznie ze słodką i romantyczną oprawą miłosną, chociaż… To miłość kryje się wśród zagadek kryminalnych i to ona powoduje splot dramatycznych wydarzeń.

Fot. Konrad Adam Mickiewicz

Fot. Konrad Adam Mickiewicz

Paul Riggs i Harold Kent to dwaj przyjaciele. Znają się od lat. Są pisarzami, wspólnie tworzą cieszące się ogromną popularnością powieści kryminalne. Sęk w tym, że jeden z nich jest bardziej zdolny, a drugi tylko… pracowity. Za to ten drugi jest bardziej zaradny życiowo, więc opływa w dostatki, podczas gdy jego kumpel jest w stanie natychmiast roztrwonić każdego zarobionego dolara. Pomiędzy przyjaciółmi pojawia się zazdrość… i piękna kobieta, oficjalnie żona jednego pisarza, a skrycie – namiętna kochanka drugiego.

Paul i Harold zaczynają właśnie pracę nad nową książką. Będzie to oczywiście kolejny kryminał, a zatem najważniejsza jest zbrodnia: wyrafinowana, tajemnicza, popełniona przez tak przebiegłego sprawcę, że praktycznie nie do wykrycia. W głowach pisarzy coraz wyraźniej rysuje się nowy… pomysł na morderstwo. Przerzucają się pomysłami: jaki motyw, jakie wybrać narzędzie zbrodni? Gdzie morderca może ukryć broń? Jak zatrze za sobą ślady?

Pozornie jest to taka sama rozmowa, jakich już wiele przeprowadzili, przygotowując się do stworzenia kolejnych powieści. Tylko tym razem jeden z nich zastawia morderczą pułapkę na drugiego. Zbrodniarz nie wziął pod uwagę tylko jednego: że życie potrafi stworzyć znacznie bardziej skomplikowane scenariusze, niż to się kiedykolwiek śniło autorom powieści kryminalnych. I tak oto na scenie trup ściele się gęsto, stajemy się świadkami nie jednej, ale kilku zbrodni. I tylko jedno jest pewne: morderca znajduje się wśród nas…

Sztuka Edwarda Taylora to więc z jednej strony trzymający w napięciu thriller, z drugiej zaś pastiszowa gra konwencjami, schematami i motywami literatury kryminalnej. To odwołanie do najlepszych tradycji Teatru Sensacji, a jednocześnie przewrotna gra z widzem, który wciągnięty jest nie tylko w sieć sensacyjnych zagadek, ale też teatralną zabawę w skojarzenia filmowe i literackie.

W spektaklu gościnnie wystąpi Anna Korcz.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
ul. Elektryczna 12, 15-080 Białystok

Dodaj komentarz