• 2010-02-12

Sesja poświęcona Kurosawie w Muzeum Manggha w Krakowie

W dniach od 29 do 30 marca 2010 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA odbędzie się sesja, na którą złożą się wystąpienia naukowe oraz panel dyskusyjny, poświęcona japońskiemu reżyserowi, Akirze Kurosawie.

Przyznanie Akirze Kurosawie w 1951 r. Złotego Lwa w Wenecji za film Rashomon otworzyło świat na kino japońskie. Jego filmy, poruszające ważkie problemy, stały sie dla zachodniego odbiorcy niewyczerpanym zródłem wiedzy o japońskiej kulturze, społeczeństwie, a także źródłem inspiracji dla wielu artystów kina. Kurosawa budzi emocje, wywołuje zarówno zachwyt, jak i pobudza do dyskusji. Cieszący sią światową sławą – w Polsce otoczony prawdziwym kultem – w Japonii długo traktowany był jako rezyser sprzeniewierzający się tradycji, zapatrzony we wzorce zachodnie. Jego dorobek czeka na reinterpretacje, na nowe odczytanie.

Honorowym patronem i uczestnikiem sesji będzie Andrzej Wajda.

W ramach obchodów 100-lecia urodzin artysty Muzeum Manggha przygotowało również specjalną edycję Otwartej Akademii Kina Japońskiego poświeconą jego twórczości. Ponadto od 16 marca do 14 kwietnia w Muzeum prezentowana będzie wystawa plakatów polskich grafików do filmów Akiry Kurosawy pokazywanych w Polsce.

Zgłoszenia i materiały – temat i konspekt wystąpienia (ok. 1500 znaków) – należy nadsyłać do końca lutego 2010 na adres: wiola@manggha.krakow.pl

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz