Until do Us Part do 26 lutego

Do 26 lutego 2010 roku można oglądać wystawę Until do Us Part w Galerii Foto-Medium-Art w Krakowie. 26 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Galerii odbędzie się wykład Eweliny Jarosz Granice i zacieranie granic: o czasie w sztuce i historii sztuki.

Timm Ulrichs, The End, 1971, fot. Zofia Waligóra

Timm Ulrichs, The End, 1971, fot. Zofia Waligóra

Za każdym razem, gdy znajdujemy się na przeciw obrazu, znajdujemy się na przeciw czasu. Te słowa Georgesa Didi – Hubermana stanowią motto wykładu, który dotyczyć będzie problematyki czasu we współczesnej historii sztuki od strony relacji, jakie zachodzą między dziełami/przedmiotami sztuki, a badaczem/ką – relacji niemożliwych bez sztuki i dotykających pojęcia granicy. Punkt wyjścia dla prelegentki stanowią niemieckie hermeneutyki artystyczne, projekt anachronistycznej historii sztuki Georgesa Didi – Hubermana oraz preposteryjna historia sztuki Mieke Bal.

Ewelina Jarosz (ur. 1984 r.) historyczka sztuki, krytyczka artystyczna, pisarka i kuratorka. Przygotowuje doktorat na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, poświęcony problematyce związków sztuki i czasu na przykładach nowoczesnego malarstwa amerykańskiego. W wolnych chwilach kameralna performerka.

W projekcie Until do Us Part bierze udział siedmiu wybitnych artystów, reprezentujących różne pokolenia i postawy. Substancja czasu osiąga kategoryczne punkty zwrotne i powoduje, że twórcza i życiowa aktywność, w wyniku intencji, przypadku lub upływu samego czasu, ustaje, zmienia się lub powtarza. Człowiek, jako istota nieskończona i nigdy ostatecznie ukształtowana, podlega ciągłej transformacji biologicznej i kulturowej. Aby przeżyć i aby umrzeć, staje w obliczu śmiertelności, a artysta wobec idei nieśmiertelności sztuki. Wszystko jest skonfrontowane z czasem i nadzieją na jego trwanie po przekroczeniu granic.

Dodaj komentarz