• 2010-02-10

Bykowi chwała – prace Franciszka Starowieyskiego Lata 1650-1660

Od 6 do 26 marca 2010 roku w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie będzie można oglądać wystawę p.t. Bykowi chwała – prace Franciszka Starowieyskiego. Lata 1650-1660.

Franciszek Starowieyski Bez tytułu, cykl rysunków surrealistycznych, lata 50 – te, tusz, tempera, papier, 42x30 cm, sygnowane pieczątką: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego

Franciszek Starowieyski Bez tytułu, cykl rysunków surrealistycznych, lata 50 – te, tusz, tempera, papier, 42x30 cm, sygnowane pieczątką: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego

Prace pochodzą z okresu, kiedy Franciszek Starowieyski formułował swój język artystyczny. Artysta w odniesieniu do lat 50. mówi:

Zapytany jaki kierunek reprezentuję, powiedziałem: aeternofugizm – wieczną ucieczkę, ucieczkę w wieczność. W tym okresie, dość mało uduchowionym a bardziej nastawionym na dowcip surrealistyczny, odkryłem romantykę druków fin de sieclowych, drzeworytów sztorcowych, starych dokumentów, archeologii niemczyzny.

Prace z tego okresu pełne są nawiązań i elementów charakterystycznych dla późniejszej twórczości Starowieyskiego. Obserwujemy barokową kaligrafię, surrealistyczne postacie, a wszystko to opatrzone rubasznym żartem, z którego artysta był znany. Zestaw rysunków jest okazją do zobaczenia prac sporadycznie prezentowanych, należących do rzadkości wystawienniczych.

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
Warszawa

Komentarze (2) do artykułu “Bykowi chwała – prace Franciszka Starowieyskiego Lata 1650-1660”

  1. Paulina

    Dlaczego w tytule jest:Lata 1650-1660? Czy to nawiązanie do estetyki XVII wieku? A może po prostu zwyczajny błąd? Domyslam się, że chodzi o lata 50 i 60 roku 1900. Czy tak?

  2. Pani Paulino, data podana w tytule jest poprawna. Franciszek Starowieyski antydatował swoje prace.
    Dziękujemy za czujność.

Dodaj komentarz