• 2010-02-09

Próby do Persony

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do Persony według scenariusza filmowego Ingmara Bergmana, sztuke reżyseruje Grzegorz Wiśniewski. Planowana prapremiera odbędzie się 14 marca 2010 roku na nowej scenie teatru – Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.

Persona

Persona

Persona jest rolą przypisaną jednostce przez społeczeństwo, rolą, jaką ma ona – zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami – odegrać w życiu. – tak definiuje pojęcie persony filozof Carl Gustav Jung. Leżący w szpitalu, przechodzący rekonwalescencję po ostrym zapaleniu płuc, wielki szwedzki reżyser Ingmar Bergman, pisze, inspirowany tym tematem, jeden ze swoich najdziwniejszych, najbardziej wieloznacznych scenariuszy. Persona to opowieść o dwóch kobietach – wielkiej aktorce, Elżbiecie Vogler, która nagle postanowiła milczeć, i siostrze Almie, jej opiekunce. Jedna milczy, druga mówi; jedna opowiada, druga tylko słucha. Właśnie ten eksperyment Bergmana: niezwykły, urywany, na pół milczący dialog dwóch szukających zrozumienia kobiet prapremierowo w Polsce na deskach Teatru Wybrzeże.

W spektaklu występują: Joanna Bogacka i Ewa Jendrzejewska.

Grzegorz Wiśniewski – absolwent Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród artystycznych, m.in. Statuetka Fredry dla najlepszego przedstawienia sezonu 2000/01 – dla Rzeźni Sławomira Mrożka w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu (2001), Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepsze przedstawienie 2002 roku – Mewę Antoniego Czechowa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2003), Złota Maska za reżyserię przedstawienia Brzydal w Teatrze Jaracza (2008). Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej za reżyserię przedstawienia Maria Stuart w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu (2009).

Joanna Bogacka – absolwentka PWSTTviF w Łodzi. Aktora Teatru Wybrzeże od 1968 roku. Współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Laureatka kilkunastu nagród aktorskich na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Ewa Jendrzejewska – absolwentka PWST w Krakowie. W latach 1986 – 87 aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w latach 1987 – 98 aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od roku 2003 występuje gościnnie w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2008 roku aktorka Teatru Wybrzeże.

Dodaj komentarz