• 2010-02-06

Fake Fauna

12 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbędzie sie wernisaż wystawy Radka Szlagi Fake Fauna. Wystawa, której kuratorką jest Anna Czaban, potrwa do 4 marca 2010 roku.

Twórczość Radka Szlagi to, jak mówi o tym sam artysta, zapis pewnego procesu, stanu świadomości, swoista mitologia, którą wciąż kreuje. To świat tajemniczy i endemiczny, pełen sprzeczności i wciąż zmieniających się reguł. Zestawia w nim różne porządki narracyjne, kody kulturowe, powszechne i mniej znane mity, zasłyszane historie i motywy. Zgrzyty i absurd takich połączeń nie są jednak sprawą przypadku. Szlaga umieszczając je w nieoczekiwanych kontekstach, świadomie buduje z nich nowe historie, opowieści i mity. Brak w tym świecie typowej logiki, precyzyjnych zasad, dlatego też oczekuje od odbiorcy szczególnej wrażliwości i czujności.

W najnowszej realizacji artysta podejmuje nurtujący go od dawna temat kopii i oryginału. Docieka relacji między nimi i skrupulatnie punktuje różnice. Najbardziej intrygującym momentem jest dla niego trudny do zdefiniowania obszar, który ginie bezpowrotnie podczas wykonywania kopii, czy przekładu z języka na język. Gdzie znajduje się granica autentyczności? Co jest esencją danego medium, uniemożliwiającą przełożenie na inną formę? Powstający obecnie projekt podejmuję między innymi taką próbę transpozycji jednego medium w inne.

Na wystawie zostaną pokazane projekcje slajdów, zaaranżowane tak, by układały się w kolejną bryłę/obiekt malarski. Radek Szlaga podejmuje też karkołomną próbę rozstrzygnięcia sporu na temat ikonoklazmu, eskaluje absurdalność problemu i mierzy się z nim na swój przewrotny sposób.

Dodaj komentarz