• 2010-02-02

Tlen Iwana Wyrypajewa w kinach od 5 lutego

Od 5 lutego 2010 roku na ekranach polskich kin będzie wyświetlany film Iwana Wyrywajewa Tlen z Karoliną Gruszką w roli głównej. Ten wyprodukowany w Rosji obraz zdobył Nagrodę Publiczności w 2009 roku na 9 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Tlen, Reż. Iwan Wyrypajew

Tlen, Reż. Iwan Wyrypajew

Fabuła jest kilkakrotnie powtarzaną historią miłości bohatera (Saszy – Aleksiej Filimonow) do pięknej, rudowłosej dziewczyny (również Saszy – Karolina Gruszka), która jest dla niego jak tytułowy tlen. Bohater, mieszkający na rosyjskiej prowincji, tak pragnie tej miłości, że dla niej bez skrupułów zabija żonę.

Historia opowiedziana jest za pomocą dziesięciu piosenek / tracków / wierszy, melorecytowanych i rapowanych w studiu nagraniowym przez samych bohaterów, w stylizacji innej niż w fabule (Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow, ona z ciemnymi włosami, w okularach z czarnymi oprawkami; on ogolony na łyso w skórze).

W tle ich opowieści w niezwykłym tempie przewijają się kolejne obrazy i fragmenty historii bohaterów (Karolina Gruszka tym razem z rudymi włosami, Aleksiej Filimonow z romantycznie rozwianą czupryną). Powstał z tego odważny, bezkompromisowy, eksperymentujący film oparty na obrazach układanych zgodnie z zasadą podświadomych skojarzeń. Bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny, wprost nawiązujący do dekalogu. Historia Saszy wciąga w sposób hipnotyczny w rytm kolejnych, przewijających się jak w kalejdoskopie obrazów. Tlen to drugi po Euforii film Wyrypajewa, który mimo iż wyrasta z doświadczeń scenicznych reżysera, opiera się przede wszystkim na obrazie i montażu.

Iwan Wyrypajew jest obecnie jednym najodważniejszych buntowników współczesnego teatru rosyjskiego. Dramaturg i reżyser bezkompromisowo łamiący wszelkie zasady teatralnej poprawności, ale również symbolem międzynarodowego sukcesu młodego pokolenia rosyjskich dramaturgów. Jeden z jego najważniejszych utworów Tlen grany w teatrach w całej Europie, stał się również podstawą scenariusza filmu.

Karolina Gruszka jest jedną z najciekawszych aktorek młodego pokolenia. Uwagę krytyków przykuła debiutancką rolą w serialu Izabeli Cywińskiej Boża podszewka, natomiast za rolę w pełnometrażowym filmie Kochankowie z Matrony dostała Złotego Lwa (najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca) oraz nominację do Orłów (za główną rolę kobiecą). Wystąpiła również w filmie Davida Lyncha Inland Empire.

Tlen (Kislorod), Rosja 2009 / 80′
reżyseria: Iwan Wyrypajew
scenariusz: Iwan Wyrypajew
zdjęcia: Andriej Naidenow
muzyka: Oleg Kostow, Andriej Sensonow, Vitalij Lupin, Ajdar Gajnullin, Markscheiber Kunst, Teach In, Mandu Honap
występują: Karolina Gruszka, Aleksiej Filimonow
producenci: Valerij Gorjainow, Leonid Liebiediew
produkcja: Krasnaja Striela
montaż: Gennadij Snopkow
efekty wizualne: Grigorij Karapetjan

nagrody: 9. MFF Era Nowe Horyzonty – Nagroda Publiczności, Festiwal Filmów Rosyjskich w Soczi (Sochi Open Russian Film Festival), Nagroda Stowarzyszenia Rosyjskich Filmoznawców i Krytyków Filmowych dla Iwana Wyrypajewa

Dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Tlen jest jednym z sześciu filmów 9. MFF ERA NOWE HORYZONTY, które trafią do kin w całym kraju w ramach nowej działalności Stowarzyszenia – dystrybucji kinowej. W czerwcu 2010 roku filmy te zostaną wydane na DVD.

Dodaj komentarz