• 2010-02-02

Masłowska w Sztokholmie

22 lutego 2010 roku w legendarnym sztokholmskim Teater Galeasen odbędzie się premiera sztuki Doroty Masłowskiej. Metallflickan (Metalowa Dziewczynka), czyli Między nami dobrze jest w przekładzie Jaremy Bielawskiego wyreżyserowała znana szwedzka aktorka i reżyserka, Natalie Ringler.

Afisz prezentujący sztukę "Metallflickan" Doroty Masłowskiej

Afisz do sztuki "Metallflickan" Doroty Masłowskiej, Teater Galeasen w Sztokholmie

Teater Galeasen działa od 1983 roku i należy do najbardziej liczących się scen niezależnych w Szwecji. Wraz z premierą sztuki Doroty Masłowskiej, po dwuletnim remoncie zabytkowego budynku teatru, Galeasen powraca do swojej dawnej siedziby na sztokholmską wyspę Skeppsholmen.

Każda premiera w Galeasen jest wydarzeniem, jednak o tej mówi i pisze się już od zeszłej jesieni. Premiera polskiej sztuki zainauguruje powrót teatru na własną scenę, co jest już wydarzeniem samym w sobie – mówi Michał Piotrowski z Instytutu Polskiego w Sztokholmie, jednego z głównych inicjatorów oraz partnerów projektu.

Mamy ogromną nadzieję, że szwedzka premiera Między nami dobrze jest zapoczątkuje odkrywanie pisarstwa Doroty Masłowskiej w Szwecji – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Katarzyna Tubylewicz. Jak dotąd nie została przetłumaczona na szwedzki żadna z jej wcześniejszych książek, ale reakcje mediów na przygotowywaną w Galeasen premierę dają nadzieję na to, że fenomen Masłowskiej i tutaj zostanie nareszcie dostrzeżony. Dodam, że film Wojna polsko-ruska Xawerego Żuławskiego został bardzo dobrze przyjęty na naszym festiwalu filmów polskich Kinoteka Stockholm.

Premierze towarzyszyć będzie pokazywana we foyer teatru, przygotowana przez znanego szwedzkiego fotografa Cato Leina, wystawa fotografii prezentująca serię portretów polskich pisarzy i poetów.

Współpraca z Teater Galeasen daje gwarancję wysokiego poziomu artystycznego, genialnych aktorów. Jedną z głównych ról gra ostatnio niesamowicie popularna Annika Hallin. Jako ciekawostkę mogę wspomnieć, że jej mężem jest sam Lars Norén. Brawurowe wystawienie  jego sztuki Sakrament stało się w 1987 przełomem w historii teatru Galeasen – dodaje Michał Piotrowski koordynujący współpracę ze sztokholmskim teatrem.

Teater Galeasen, Skeppsholmen, Slupskjulsvägen 32 STOCKHOLM
Metallflickan, czyli Między nami dobrze jest
22 lutego – 14 marca 2010 r.

Dodaj komentarz