• 2010-01-29

Wojciech Prażmowski – Tarra

2 lutego 2010 roku o godzinie 17.00 w Galerii Sokół w Nowym Sączu odbędzie się wernisaż wystawy mistrza fotografii kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego – Tarra.

Fot. Wojciech Prażmowski, Tarra

Fot. Wojciech Prażmowski, Tarra

Twórczość Wojciecha Prażmowskiego często poświęcona tematyce czasu, przemijania i konfrontacji z życiem codziennym, niejednokrotnie przybierając formę kolażu oraz instalacji, tym razem ukazana jest w nietypowej dla niego roli – fotografii mody.

Artysta powraca do prac, które wykonał w Hiszpanii w Sewilli w 1990 roku na zamówienie Mitsuhiro Matsudy, japońskiego projektanta mody do jego wiosenno-letniej kolekcji na rok 1991. Modelkami tej niezwykłej sesji były Tarra – ówczesna top modelka i abisyńska księżniczka oraz amerykańska modelka Tanya Mayeux. Efektem pracy Prażmowskiego są niezwykłe, wyrafinowane i niepowtarzalne fotografie, w których wyjątkowe miejsce zajmuje przede wszystkim tytułowa Tarra. Fotografie te, częściowo zrealizowane w technice fotomontażu stanowią jedną z oryginalniejszych koncepcji fotografowania mody, zaś szczególna atmosfera, wyrazistość przekazu oraz obiektywne piękno tej kreacji artystycznej Prażmowskiego, stanowią przykład najwyższej próby fotografii kreacyjnej. Spośród 2200. fotografii wówczas wykonanych dla Matsuda Collection zobaczymy te najlepsze, wybrane ręką artysty.

Fot. Wojciech Prażmowski, Tarra

Fot. Wojciech Prażmowski, Tarra

Wystawie towarzyszy album Jaśnienie autorstwa Dariusza Bugalskiego i Wojciecha Prażmowskiego, w którym zdjęciom Prażmowskiego towarzyszą wiersze i fragmenty prozy Bugalskiego. Album jest efektem spotkania obu artystów i fascynacją wzajemną twórczością, a został przygotowany na szóstą edycję Festiwalu ArtFest 2009’ realizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych – Galerię Miejską w Tarnowie.

Wojciech Prażmowski - urodzony 8 maja 1949 w Częstochowie. Absolwent Szkoły Fotografii Twórczej w Brnie (1975 r.). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografią zajmuje się od roku 1968. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Twórca foto – obiektów. Brał udział w blisko 300. wystawach i projektach w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musset for Fotokunst w Odense, CRP w Douchy, Musee de I’Elysee w Lozannie, Nihon University w Tokio, Stripped House Museum of Art w Tokio, Alvar Aalto Museum w Jyvaskyla, Museo Contemporare Arte w Vigo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Laudres Foundation w Nowym Jorku oraz w prywatnych zbiorach kolekcjonerskich. Artysta jest wykładowcą m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W grudniu 2009 roku Wojciech Prażmowski został odznaczony srebrnym medalem GLORIA ARTIS.

Fot. Wojciech Prażmowski, Tarra

Fot. Wojciech Prażmowski, Tarra

Dariusz Bugalski - urodzony 16 października 1961 w Augustowie – poeta, pisarz, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Pracuje w radiowej Trójce. Jest autorem lub współautorem audycji: Klub Trójki, Trójka pod księżycem, Jestem feministą (wcześniej również Według Polaków, Polska według Polaków, Wszystko co najważniejsze). Zajmował się także edukacją artystyczną (Muzeum Sztuki w Łodzi) oraz krytyką artystyczną i filmową. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Literackiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, był jurorem konkursów poetyckich jego imienia. W 1992 r. otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za debiut. Opublikował kilka tomów poezji (Turle, Turle, Turle; Wyliczanka; Przekłady; Miejsce, w którym nic się nie stało), a ostatnio tom opowiadań i wierszy 83 piosenki, które pomogą ci dociągnąć do czterdziestki. W druku tom poezji Latimeria i inne. Pracuje nad powieścią Wyspy Tonga.

Dodaj komentarz