Włodek Pawlik w Szczecinie

24 lutego 2010 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii w Szczecinie wystąpi Włodek Pawlik prezentując swoją płytę Grand Piano, która została uznana za pianistyczną płytę 2009 roku.

Włodek Pawlik, "Grand Piano"

Włodek Pawlik, "Grand Piano"

Żaden z polskich pianistów nie był porównywany z takimi ikonami fortepianu jak Vladimir Horowitz i Keith Jarrett, a płyta Stabat Mater Włodka Pawlika zestawiana była z arcydziełem jakim jest Officium Jana Garbarka… Włodek Pawlik to artysta wyjątkowy. I to nie tylko w skali naszego kraju…

Album Grand Piano to fortepianowa płyta nr 1 2009 roku w Polsce … Jeśli dodać do tego, że rok 2009 przyniósł Włodkowi Pawlikowi najwyższe laury za muzykę filmową do genialnego filmu Rewers, da to obraz … tylko jednego roku w życiu tego wyjątkowego artysty.

O płycie Grand Piano:

Jaki zatem był Włodek Pawlik grający w sobotnie popołudnie? Przede wszystkim autentyczny. Delikatny, subtelny, pełen dobrej energii, humoru, pomysłów. Zero gwiazdorstwa, udawania, naciągania. No i znakomity warsztatowo. Przez blisko półtorej godziny improwizował, wprawiając publiczność w rodzaj dobrego transu, prowadząc słuchaczy dalej i dalej w głąb magnetyzującego rytmu i brzmienia instrumentu, który chwilami nie brzmiał już jak fortepian. Ja sama w pewnym momencie wyraźnie słyszałam w niskim rejestrze coś na wzór głosu ludzkiego albo brzmienia syntezatora.

Improwizacje Pawlika przypominają ewangeliczny dar języków. Posługując się językiem muzyki, z całym bogactwem środków mu właściwych, pokazuje, że może to być język uniwersalny, zrozumiały dla każdego.

Intymna, czasami rozedrgana, rozwibrowana, kiedy indziej wyciszona tak bardzo, że równouprawnionym do dźwięku jest delikatny szum powstający w czasie dotykania fortepianowych tłumików do metalu struny. To coś tak intymnego, wręcz erotycznie-zmysłowego, jak dotyk opuszka palca do skóry ukochanej. Jest w tym pewna tajemnica, skupienie. Do głosu dochodzi cisza, kto wie, czy w kilku momentach na tym albumie nie ważniejsza od dźwięku?

Włodek Pawlik (ur. 1958 r.) – wybitny pianista i kompozytor, absolwent klasy fortepianu profesor Barbary Hesse – Bukowskiej na Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W roku 1990 ukończył kolejne studia pianistyczne na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na macierzystej uczelni, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się ponad 20 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie Jazzowy Muzyk Roku przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006), a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (m.in.: Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy Who is who at North Jazz Festival 1998 określił go zaszczytnym mianem Vladimir Horowitz of jazz. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych międzynarodowych mediów; gazeta The Age ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy Down Beat określił album Turtles, nagrany wpólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, mianem wybitny.

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej, do filmu Rewers w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), a także międzynarodowych produkcji: Nightwatching Petera Greenawaya i Within the whirlwind Marleen Gorris. Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia Novecento otrzymał nagrodę na IX Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2009.

Dodaj komentarz