• 2010-01-26

Future Shorts Extra w lutym

Od 11 lutego do 27 lutego 2010 roku Future Shorts kontynuuje prezentowanie najciekawszych zjawisk w międzynarodowym kinie krótkometrażowym cyklem pokazów pod wspólnym tytułem: Opposites Attract.

Future Shorts Extra, Laska

Future Shorts Extra, Laska

W programie znajdą się zarówno dokument, fabuła, jak i animacja. Oderwanie się od szarej codzienności zapewni między innymi wyprawa po Japonii oglądanej przez obiektyw aparatu przy dźwiękach LCD Soundsystem w This Is Japan Erica Testroete. Bohaterka animowanego Mei Ling (reż. Stéphanie Lansaque, François Leroy) pokaże, że nudę można zwalczać na wszelkie możliwe sposoby – jednym z nich jest adoptowanie ośmiorniczki. Dzięki Bye Bye, C’est Fini Tory Mårtens widzowie zobaczą, jak upadają stereotypy dotyczące starości, a Voyage D’Affaires Seana Ellisa udowodni, że także wyjazd służbowy może obfitować w nieoczekiwane propozycje… Energiczne są: miłosno – taneczna Laska Michała Sochy oraz historia rywalizacji o piękną kobietę przy dźwiękach kwartetu jazzowego w Playing Hard To Get Tima Bullocka. Ponadto przygotowano współczesną historię Adama i Ewy (Lost Paradise, reż. Mihal Brezis & Oded Binnun) oraz opowieść o romansie w trakcie eksperymentu naukowego (The Ganzfeld Procedure, reż. Keith McCarthy).

Future Shorts Extra

Future Shorts Extra

W PROGRAMIE:

Mei Ling, Reż. Stéphanie Lansaque, François Leroy / Francja / 2009 / 15′
Mei Ling – młoda leniwa Chinka – mieszka samotnie, oczekując na ukochanego. Pewnego dnia znajduje w kuchennym zlewie małą ośmiornicę. Postanawia ją adoptować, żeby zabić nudę. Ośmiornica zaczyna rosnąć… Film wielokrotnie nagradzany na międyznarodowych festiwalach filmowych (m.in. Clermont – Ferrand Short Film Festival 2009, ANIMANIMA: International Animation Festival 2009, Imago International Young Film Festival 2009).

This Is Japan, Reż. Eric Testroete / Kanada / 2009 / 8′
Pędzący pokaz slajdów skomponowany ze zdjęć zrobionych podczas wyprawy do Japonii – w podkładzie piosenka All My Friends grupy LCD Soundsystem. Podróż od Tokio po Kyoto przez Hiroszimę! Eric Testroete to artysta pracujący w technice 3D, od 9 lat związany z przemysłem gier komputerowych (pracował m.in. przy odsłonach serii Need For Speed).

Laska, Reż. Michał Socha / Polska / 2008 / 5′
Humorystyczna, damsko – męska historia z życia wzięta. Zdarzenie w krzywym zwierciadle opisujące stan zauroczenia i jego konsekwencje. Spotkanie z mężczyzną, zabawa, tańce, akt miłosny… Nagrodzony Brązowym Pegazem na I MFF Animator 2008 w Poznaniu oraz Złotymi Koziołkami na 26. MFF Młodego Widza Ale Kino 2008 film powstały przy udziale czołowego i wielokrotnie nagradzanego studia postprodukcyjnego Platige Image. Michał Socha to grafik, animator i reżyser, specjalizujący się w animacji i efektach specjalnych do reklam i produkcji telewizyjnych; Laska to jego trzeci film.

Playing hard to get, Reż. Tim Bullock / Australia / 2001 / 6′
Muzycy z kwartetu jazzowego zabiegają o uwagę pięknej kobiety przy barze, ogrywając swe instrumenty do granic możliwości. Zabawny krótki metraż niepozbawiony humoru i rosnącego napięcia. Tim Bullock to reżyser – samouk, którego pasja do kina graniczy z obsesją. Playing hard to get w 2001 r. znalazło się w finale Tropfest, największego na świecie festiwalu filmów krótkometrażowych. Film nagrodzono tam za najlepszą ścieżkę dźwiękową.

Bye Bye, C’est Fini, Reż: Tora Mårtens/ Szwecja / 2009 / 14′
Kto powiedział, że zabawa kończy się gdy się starzejemy? Na pewno nie 73 – letnia Lina Merceis, która za dnia nieśpiesznie przechadza się plażami Rio De Janeiro, a nocą zabawia dziesiątki młodych kochanków. Nieograniczany tradycją monogamicznego związku czy małżeństwa wolny styl życia Liny obala stereotypy dotyczące starości. Tora Mårtens ma za sobą pracę jako fotografka – jej prace były wielokrotnie publikowane w czasopismach i wystawiane w galeriach. Jest autorką filmu Tommy pokazywanego na Berlińskim Festiwalu Filowym 2008 oraz nagrodzonego jako Najlepszy Film Gejowsko – Lesbijski na The Ann Arbor Film Festival w Michigan. Inspiruje mnie robienie filmów o ludziach, którzy wybrali inny sposób na życie – mówi reżyserka – Kobieca seksualność jest dla mnie ważnym tematem. Rzadko mamy okazję identyfikacji lub zrozumienia kobiecych potrzeb i namiętności. Ważne jest pokazywanie, że starsze osoby również mają życie seksualne.

Voyage D’Affaires, Reż. Sean Ellis / Francja / 2008 / 10′
Jean Paul Clement jest w podróży służbowej. Przez siedem nocy melduje się w Hotelu Dolphine – z osobistym dylematem oraz jedną wiadomością zapisaną w telefonie. Rzucony w czasie wyjazdu przez dziewczynę musi stawić czoła nieoczekiwanej propozycji oczekującej na niego w progach hotelowego pokoju… Występują: Mélanie Laurent (znana z Bękartów Wojny Tarantino) i Guillaume Canet. Film nominowany do nagrody BAFTA 2009 w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy.

Lost Paradise, Reż. Mihal Brezis & Oded Binnun / Francja, Izrael / 2009 / 10′
Współczesne spojrzenie na historię Adama i Ewy – opowieść o tym, że ubranie robi różnicę. Kobieta i mężczyzna czule kochają się w tanim pokoju hotelowym. Chwilę później, gdy oboje ubierają się, idylla, która wydawała się prawdziwa, znika. Film nagrodzony m.in. na New York City Short Film Festival 2009. Autorzy są absolwentami Sam Spiegel Film Institute w Jerozolimie; ich dyplomowe filmy (Sabath Entertainment oraz Tuesday’s Women) były pokazywane i nagradzane na całym świecie. Obecnie pracują nad pełnym metrażem.

The Ganzfeld Procedure, Reż: Keith McCarthy / Wielka Brytania / 2009 / 7′
Zanurzenie w romans rozkwitający poza ciałem… Ganzfeld Procedure to technika wykorzystywana na polu parapsychologii w celu badania percepcji zmysłowej. Gdy dwoje pacjentów spotyka się po raz pierwszy w trakcie tego eksperymentu, staje się coś nieoczekiwanego – zakochują się… Film z cyklu BBC New Music Shorts, w ramach którego poproszono autorów o składanie krótkometrażowych projektów zainspirowanych piosenką Dog Days Are Over Florence and the Machine. The Ganzfeld Procedure pokazywano m.in. na London Short Film Festival 2009.

 • Gliwice, czwartek, 11 lutego, godz.20.00, Kino Amok
 • Poznań, czwartek, 11 lutego, godz.20.00, Kino Rialto
 • Białystok, niedziela, 14 lutego, godz 18.30, Kino Forum
 • Warszawa, poniedziałek, 15 lutego, godz 20.00, KINO.LAB
 • Częstochowa, środa, 17 lutego, godz. 20.00, Klub Paradoks
 • Lublin, czwartek, 18 lutego, godz. 18.00, Sala Art Studio, Chatka Żaka
 • Łódź, czwartek, 18 lutego, godz. 20.00, Kino Cytryna
 • Kraków, czwartek, 18 lutego, godz. 19.00., Kino Pod Baranami
 • Tychy, niedziela, 21 lutego, godz. 20.00, Skup Kultury
 • Radom, piątek, 26 lutego, godz. 19.00, Teatr Powszechny Scena Kameralna
 • Katowice, sobota, 27 lutego, godz.18.00 Centrum Sztuki Filmowej

Dodaj komentarz