• 2010-01-25

Bez farby – Piotr C. Kowalski

Do 28 lutego 2010 roku w łódzkiej Galerii Willa, na ul. Wólczańskiej 31 potrwa wystawa prac Piotra C. Kowalskiego, zatytułowana Bez farby. Jak wskazuje tytuł wystawy, prace Kowalskiego powstały bez użycia farb.

Piotr C. Kowalski

Piotr C. Kowalski

Piotr C. Kowalski (ur. 1951) jest profesorem na Wydziale Malarstwa PWSSP w Poznaniu oraz na Wydziale Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Jego twórczość – idąc za często przytaczanym przez artystę stwierdzeniem Maxa Ernsta, iż: obraz można malować wszystkim nawet farbami – jest przewrotnym dialogiem z tradycją rzemiosła oraz mimetyczną funkcją sztuki. Prace Kowalskiego, będąc jak najbardziej malarskie, powstają bez udziału farby.

Artysta maluje, a raczej zostawia ślady materii w przestrzeni obrazu, pozwalając im przekształcać się w naturalny sposób. I tak w cyklu Obrazy smaczne i niesmaczne jagody maluje jagodami, błoto błotem, etc. W Obrazie zgniłym pozwala dyni rozłożyć się na naciągniętych płótnem ramach, tworząc ślad rozpadu materii organicznej. Czy wreszcie w cyklu Obrazy przejściowe, przejezdne i przelotne umieszcza ramy w przypadkowych miejscach w przestrzeni miejskiej wystawiając je na działanie czynników takich, jak: brud, koła samochodów, stopy przechodniów czy wandalizm, a tym samym tworzy materialny wizerunek miasta.

Wystawa w Galerii Willa – specjalnie zaprojektowanym dla tej przestrzeni – jest przeglądem najważniejszych dokonań artysty. Wystawie towarzyszy katalog wydany przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi we współpracy z Politechniką Koszalińską oraz Miejskim Biurem Wystaw Artystycznych w Lesznie.

Dodaj komentarz