7 Festiwal Misteria Paschalia

29 marca 2010 roku w Krakowie rozpocznie się 7 Festiwal Misteria Paschalia. Na konferencji prasowej przedstawiono oficjalny program Festiwalu. Po raz pierwszy zaprezentowano także kreację reklamową Festiwalu – autorem zdjęć jest jeden z najbardziej znanych polskich fotografów: Robert Wolański.

Fot. Robert Wolański, 7 Festiwal Miesteria Paschalia

Fot. Robert Wolański, 7 Festiwal Miesteria Paschalia

Zaproszenie na tegoroczną edycję Festiwalu Misteria Paschalia przyjęli czołowi przedstawiciele wykonawstwa historycznego z całego świata. W Krakowie pojawią się najwyżej cenione zespoły – Il Giardino Armonico, La Venexiana, Accademia Bizantina, Europa Galante, Cappella della Pietà de’ Turchini, Les Musiciens du Louvre-Grenoble, prowadzeni przez wiodących dyrygentów: Antonia Floria, Marka Minkowskiego, Fabia Biondiego, Giovanniego Antoniniego, Christinę Pluhar. Z niezwykłym projektem wystąpi także międzynarodowy skład muzyków La Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XXI oraz ich goście z Japonii pod kierownictwem muzycznym Jordiego Savalla. Muzycy zaprezentują niezwykły projekt muzyczny zarejestrowany dla wytwórni Alia Vox La Rute de Oriente.

Misteria Paschalia stały się w ostatnich latach także sceną dla najlepszych głosów muzyki dawnej. Nie inaczej będzie tym razem. Do Krakowa zjadą takie sławy, jak: Vivica Genaux, Philippe Jaroussky, Maria Grazia Schiavo, Romina Basso, Pino de Vittorio, Montserrat Figuerras, Gerd Türk, Roberta Invernizzi, Marina de Liso i inni.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu organizatorzy przygotowują serię płyt sygnowanych marką Misteria Paschalia. Ten szeroko zakrojony projekt wydawniczy ma zasięg międzynarodowy. Zakłada wprowadzenie do międzynarodowej dystrybucji trzech płyt z rejestracjami koncertów, które odbyły się w ramach kolejnych edycji festiwalu Misteria Paschalia. Na rynek wydawniczy trafią trzy unikatowe pozycje w wykonaniu zespołu Europa Galante pod dyrekcją znakomitego skrzypka, dyrygenta, odkrywcy zaginionych dzieł baroku – Fabia Biondiego, będące pokłosiem jego ścisłej, wieloletniej współpracy z Festiwalem:

  • Gian Francesco de Majo – Gesù sotto il peso della Croce (Misteria Paschalia 2006)
  • Alessandro Scarlatti – La Santissima Annunziata (Misteria Paschalia 2007)
  • Nicola Fago – Il Faraone Sommerso (Misteria Paschalia 2009)

Dzięki pozyskanej od Programu 2 Polskiego Radia licencji możliwe będzie utworzenie unikatowej w swej formule serii płyt, koncentrujących się wokół utworów szerzej nieznanych lub po wiekach przywróconych na sceny koncertowe, stanowiącej tym samym niepowtarzalną kolekcję nowoodkrytych arcydzieł baroku. Pomysł stworzenia wydawnictwa płytowego sygnowanego marką festiwalu to również niespotykane na skalę kraju działanie promocyjne, wpływające dodatnio na wzrost rozpoznawalności marki Misteria Paschalia także w świadomości melomanów z zagranicy.

Robert Wolański jest absolwentem Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki. Pracę w branży reklamowej rozpoczął w 1989 roku w Paryżu, gdzie asystował słynnemu operatorowi Thierry’emu Arbogastowi (twórcy zdjęć do filmów Luca Bessona: Wielki błękit, Piąty element, Joanna d’Arc). Współuczestniczył także w realizacji licznych reklam telewizyjnych. Od 1997 roku poświęcił się fotografii mody, portretowej i reklamowej i pracuje głównie w Polsce. Fotografował kolekcje m.in. Jeana Paula Gaultiera, Christiana Lacroix czy Lloyada Kleina.

7. edycja Festiwalu Misteria Paschalia rozpocznie się w Krakowie 29 marca i potrwa do 5 kwietnia 2010 roku. To jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uzna­nych mistrzów i najznamienitszych inter­pretatorów muzyki dawnej. W czasie festiwalu krakowskie sale koncertowe, unikatowe wnę­trza sakralne oraz kaplica św. Kingi w Wieliczce rozbrzmiewają najpiękniejszymi arcydziełami tego okresu. Festiwal cieszy się uznaniem krytyków i niesłabnącym zainteresowaniem melomanów. Trzykrotnie zwyciężał w rankingu wydarzeń kulturalnych opracowywanych przez tygodnik Polityka, Rzeczpospolita uznała go za jedno z najważniejszych wydarzeń 2008 i 2009 roku. Dwukrotnie gościł także na targach Midem w Cannes.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Filip Berkowicz.

Robert Wolański jest absolwentem Wydziału Operatorskiego łódzkiej „Filmówki“ . Pracę w branży reklamowej rozpoczął w 1989 roku w Paryżu, gdzie asystował słynnemu operatorowi Thierry’emu Arbogastowi (twórcy zdjęć do filmów Luca Bessona: „Wielki błękit“, „Piąty element“, „Joanna d’Arc“). Współuczestniczył także w realizacji licznych reklam telewizyjnych. Od 1997 roku poświęcił się fotografii mody, portretowej i reklamowej i pracuje głównie w Polsce. Fotografował kolekcje m.in. Jeana Paula Gaultiera, Christiana Lacroix czy Lloyada Kleina. Jego prace były wykorzystywane w kampaniach reklamowych i katalogach Complices, Orangina i Naf Naf. Jest także autorem portretów wielu znanych artystów i piosenkarzy. Obecnie współpracuje z największymi reklamodawcami i agencjami reklamowymi, wykonał miedzy innymi kampanie dla: L’Oreal, Vistuli & Wolczanki, Kit Kat, Winterfresh, Wittchen, Hexeline, Garnier, Ambi Pur, Monnari i Galerii Centrum. Zdjęcia Roberta Wolańskiego publikują renomowane magazyny („Elle“, „Twój Styl“, „Viva!“, „Marie Claire” itp), goszczą także na okładkach zagranicznych magazynów (np. francuskiej edycji „Playboya“).
Robert Wolański to także uznany artysta uhonorowany licznymi nagrodami. W 2002 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Hestii (za oprawę Raportu Rocznego 2000 Ergo Hestii pt. „Pokolenia”). W 2004 roku okładka magazynu „Pani” ze zdjęciem jego autorstwa zdobyła I nagrodę w konkursie GrandFront 2004. Zdobywca „Chimery 2005” (Międzynarodowego Konkursu Projektowania Prasowego) za najlepszą okładkę magazynu wykonaną dla magazynu kulturalnego „Foyer” oraz w kategorii Fotografia – za sesję fotograficzną przygotowaną dla magazynu „Glamour”. Ponadto zdobywca dwóch brązowych Chimer 2006 (Międzynarodowego Konkursu Projektowania Prasowego) w kategorii prasa i fotografia oraz dwóch nagród Idea Awards 2006 w kategorii reklama prasowa.

7. edycja Festiwalu Misteria Paschalia rozpocznie się w Krakowie 29 marca i potrwa do 5 kwietnia. To jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uzna­nych mistrzów i najznamienitszych inter­pretatorów muzyki dawnej. W czasie festiwalu krakowskie sale koncertowe, unikatowe wnę­trza sakralne oraz kaplica św. Kingi w Wieliczce rozbrzmiewają najpiękniejszymi arcydziełami tego okresu. Festiwal cieszy się uznaniem krytyków i niesłabnącym zainteresowaniem melomanów. Trzykrotnie zwyciężał w rankingu wydarzeń kulturalnych opracowywanych przez tygodnik „Polityka”, „Rzeczpospolita” uznała go za jedno z najważniejszych wydarzeń 2008 i 2009 roku. Dwukrotnie gościł także na targach Midem w Cannes. Więcej o Festiwalu: www.misteriapaschalia.com

Dodaj komentarz