Antoni Czechow w Muzeum Muz

29 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Willi Caro w Gliwicach Muzeum w Gliwicach oraz Teatr Nowej Sztuki organizują spotkanie z twórczością wybitnego dramaturga oraz autora błyskotliwych opowiadań i humoresek – Antoniego Czechowa. Tego dnia przypada 150 rocznica urodzin pisarza.

Iosif Braz, portret Antoniego Czechowa

Iosif Braz, portret Antoniego Czechowa

Anton Pawłowicz Czechow to jeden z najważniejszych dramaturgów końca XIX wieku. Urodził się w rosyjskim Taganrogu 29 stycznia 1860 roku. Dorastał w ubogiej kupieckiej rodzinie. Wielką popularność przyniosły mu za życia zwłaszcza nowele, których większość napisał pod pseudonimem Antoszka Czechonte. W roku 1886 cieszył się już opinią mistrza tej formy. Za najpopularniejsze nowele Czechowa uchodziły: Wielki step (1888), Urodziny (1888), Nudna historia (1889), Sala nr 6 (1892), Wygnanie (1892), Moje życie (1896), Kochanie (1899), Kobieta z psem (1899). Jednak największą miłością w życiu Czechowa był teatr…

29 stycznia 2010 roku przypadają 150 urodziny geniusza literatury. Tak się złożyło, że w Polsce znany jest przede wszystkim jako autor ponadczasowych dramatów. Wiśniowy sad, Trzy siostry czy Wujaszek Wania wciąż stanowią wielkie wyzwanie dla reżyserów.

Często zapomina sie o Czechowie jako o autorze błyskotliwych opowiadań i humoresek. Dzięki nim właśnie, a nie dramaturgii, Czechow do dziś jest pisarzem aktualnym. Doskonałe obserwacje obyczajowe i niezwykły, charakterystyczny tylko dla niego, sposób ich podania sprawia, że te literackie perełki przykuwają uwagę czytelnika misterną jubilersko – literacką robotą.

W programie spotkania:

Oświadczyny – komedia w jednym akcie (Natalia Miśliewicz, Kinga Gałczyńska, Mateusz Potaczek – Teatr Nowej Sztuki) .

Dodaj komentarz