• 2010-01-21

Skolimowski Fest

Od 24 stycznia 2010 roku w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście potrwa pokaz pierwszych filmów Jerzego Skolimowskiego - Skolimowski Fest. To filmowe święto ma uczcić postać i twórczość jednego z najważniejszych i najbardziej interesujących polskich reżyserów. Kolejne projekcje będą odbywały się 26 i 28 stycznia 2010 roku.

Plakat Skolimowski Fest

Plakat Skolimowski Fest

Każdy kadr jest wysmakowany, każdy ruch kamery, każdy moment aktorstwa jest tak dobry, że z przyjemnością na to patrzę. Jakby mi ktoś serwował jakiś znakomity deser - Jerzy Skolimowski o swoich filmach.

Jerzy Skolimowski to twórca o międzynarodowej renomie potwierdzonej nagrodami na najważniejszych europejskich festiwalach. Jego twórczość należy do nurtu Nowej Fali w kinie europejskim. Przegląd Skolimowski Fest ma pokazać, że Nowa Fala filmowa – jeden z najbardziej doniosłych nurtów w historii światowego kina – nie była fenomenem wyłącznie francuskiej czy czeskiej kultury, lecz ma również wybitnych reprezentantów wśród polskich twórców filmowych. Reżyser kręci właśnie w Warszawie film The Essence of Killing. Główne role grają w nim Vincent Gallo i Emmanuelle Seigner. Gallo wciela się w postać antybohatera, podobnego do postaci z pierwszych filmów reżysera.

Program Skolimowski Fest:

24 stycznia, niedziela, godzina 17.00 – Rysopis (1964) i Walkower (1965)
26 stycznia, wtorek, godzina 19.00 – Bariera (1966)
28 stycznia, czwartek, godzina 19.00 – Ręce do góry (1967)

Rysopis (1964), 70 min. /wyst.: Elżbieta Czyżewska, Jerzy Skolimowski, Tadeusz Minc, Jacek Szczęk

Debiut fabularny Jerzego Skolimowskiego, a jednocześnie pierwsza część filmowego dyptyku o Andrzeju Leszczycu, młodym człowieku mierzącym się ze swoją przeszłością i próbującym odnaleźć własną autentyczność. Film zmontowany jest z krótkometrażowych etiud zrealizowanych przez Skolimowskiego podczas czterech lat studiów.

Walkower (1965), 70 min. / wyst.: Aleksandra Zawieruszanka, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Chamiec

Filmowa kontynuacja Rysopisu. Przypadkowe spotkanie po latach dwojga znajomych ze studiów przeradza się w próbę dokonania rozliczenia głównego bohatera z samych sobą oraz ukazuje jego rozterki duchowe, paradoksalnie niezwykłe podobne do tych, które przeżywa jego dawna koleżanka.

Bariera (1966), 76 min. / wyst.: Joanna Szczerbic, Jan Nowicki, Tadeusz Łomnicki, Zdzisław Maklakiewicz

Młody mężczyzna usiłuje pokonać oddzielajace go od świata bariery: wieku, pieniądza, starych kultów, konwencji i hierarchii. Bohater rzuca studia, dom akademicki. Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się państwu ? Teraz mogę się sporzedać komu chcę! Jego marzeniem jest małżeństwo z bogatą kobietą, willa na przedmieściu i jaguar w garażu. Proces mieszczanienia jest, jego zdaniem, nieunikniony, własną degrengoladę trzeba więc przyspieszyć. Mężczyzna spotyka jednak dziewczynę, która ma inne ideały.

Ręce do góry (1967), 75 min.
wyst.: Jerzy Skolimowski, Joanna Szczerbic, Tadeusz Łomnicki, Bogumił Kobiela

Zjazd na dziesięciolecie ukończenia Akademii Medycznej. Brak tylko jednego z absolwentów – lekarza z jednej z polskich wsi. W liście wysłanym do swoich kolegów prowokuje ich do złożenia mu wizyty. Pozornie błaha podróż pociągiem towarowym staje się dla bohaterów okazją nie tylko do przywołania wspomnień z czasów studenckich, ale także do rozliczeń z własną, jak się okazuje – trudną, przeszłością.

To kino szuka prawdy o sobie, tzn. o okresie socjalistycznej stabilizacji, rodzącym moralne problemy urządzania się w życiu, wymagającym określenia stosunku do zastanego świata i jego norm etycznych. - Jerzy Płażewski

Ogólnopolski przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego to projekcje filmów połączone z prelekcjami i dyskusjami poświęconymi twórczości reżysera w dniach 24 – 30 stycznia w miastach: Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Gniezno, Cieszyn, Kalisz.

Dodaj komentarz