• 2010-01-20

Malarstwo polskie XIX wieku – wystawa przedłużona

Do 31 marca 2010 roku przedłużona została wystawa malarstwa polskiego XIX wieku z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, na której prezentowane są wybrane, najciekawsze dzieła z kolekcji, od epoki romantyzmu po Młodą Polskę, w tym kilka obrazów zaliczanych do arcydzieł malarstwa polskiego. To blisko sześćdziesiąt prac najwybitniejszych malarzy polskich dziewiętnastego wieku, m.in. Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Aleksandra Gierymskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Alfreda Wierusza Kowalskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Edwarda Okunia, Henryka Rodakowskiego, Józefa Simmlera, Leona Wyczółkowskiego.

Wystawa jest zapowiedzią przyszłej ekspozycji stałej malarstwa polskiego w Pałacu Herbsta. Jej komplementarne usytuowanie w dziewiętnastowiecznym Pałacu – Muzeum wnętrz, ma także na celu poszerzenie znajomości pejzażu kulturowego miasta w XIX wieku. Wystawie towarzyszy pokaz wszystkich dzieł z kolekcji malarstwa polskiego, reprodukowanych w kolorze, na płycie DVD.

Wystawie towarzyszy też katalog zbiorów – Marty Ertman Malarstwo polskie od XVII do początku XX wieku w zbiorach Muzeum Sztukiw Łodzi. Katalog stanowi pierwsze pełne, naukowo – dokumentacyjne opracowanie całej kolekcji dawnego malarstwa polskiego w zbiorach Muzeum Sztuki. Obejmuje 590 dzieł sztuki polskiej od XVII do początku XX wieku i obrazuje osiemdziesięcioletni rozwój kolekcji muzealnej (1928 – 2008) oraz jej udział w upowszechnianiu narodowego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą. Zawiera pełen wykaz bibliografii oraz spis wystaw, a wszystkie dzieła reprodukowane są w kolorze.

Dodaj komentarz