Architektura Bukaresztu

22 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Domu Spotkan z Historia w Warszawie odbędzie się spotkanie Architektura Bukaresztu – zmieniajace się oblicza miasta. Spotkanie to jest zorganizowane wokół wystawy Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu.

Architektura Bukaresztu

Architektura Bukaresztu

Mały Stambuł, Nowe Bizancjum, Paryż Wschodu, bałkańskie Chicago, a wreszcie faraoniczna stolica imperium Słońca Karpat – oto oblicza miasta doświadczonego przez historię, umiejscowionego na styku kultur krzyżujących się w tej części Europy. Wieczór poprowadzi Łukasz Galusek, architekt, znawca Rumunii, autor artykułów i przewodników po krajach środkowoeuropejskich, który pokaże wybór zdjęć z Bukaresztu ze swoich bogatych zbiorów.

Na wystawie Zdjęcia osobiste i zakazane. Życie codzienne w Rumunii w czasach Nicolae Ceauşescu (do 31 stycznia 2010 roku) prezentowanych jest kilkadziesiąt zdjęć wykonanych w latach 70. i 80. przez Andreia Pandele, architekta i fotografa z Bukaresztu. Za fotografowanie zakazanych tematów w komunistycznej Rumunii groziło wieloletnie więzienie. Pandele wiele lat ukrywał negatywy, po raz pierwszy pokazał swoje zdjęcia po 1989 r. Wiele ze zdjęć pokazywanych na wystawie w DSH autor wykonał w Bukareszcie.

Dodaj komentarz