• 2010-01-15

Wiarołomni

31 stycznia 2010 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbędzie sie premiera spektaklu Wiarołomni w reżyserii Artura Ildefonsa Urbańskiego na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana do filmu o tym samym tytule.

Wiarołomni

Wiarołomni

Wiarołomni to dramat opisujący skomplikowane relacje pomiędzy trójką bohaterów uwikłanych w burzliwy związek. Prawda i kłamstwo, ludzkie słabości, silne emocje, nienasycony głód życia – to wszystko sprawia, że jest to opowieść o wymiarze uniwersalnym. Sam Bergman wyznawał, że Wiarołomni to dramat namiętności, prawie thriller, oparty w dodatku na motywach autobiograficznych.

Jeden z bohaterów – reżyser Bergman – pisze scenariusz o rozpadzie małżeństwa. Pracuje z aktorką, która jest jednocześnie tworem jego wyobraźni. Dzięki takiemu pomysłowi narracyjnemu historia nabiera głębszego znaczenia – wkraczamy w świat starszego mężczyzny, który rozlicza się ze swoją przeszłością. Bohaterka staje się medium, przez które ujawnia się cały dramat, cała historia.

Wiarołomni są refleksją na temat mrocznej strony ludzkiej duszy. Dramat jest anatomią zdrady. Jej fenomen pokazany został w wielu aspektach: od spustoszenia w psychice dziecka z rozbitego związku po formalności prawne będące jej reperkusjami. Sytuacja została przedstawiona (w intencji) obiektywnie: tyle samo racji ma kobieta, co obaj mężczyźni. Wszyscy poza dzieckiem są winni, wydani na łaskę emocji, instynktu, sytuacji. Nieumiejętność życia we dwoje wydaje się u Bergmana konsekwencją nieumiejętności życia w ogóle. Egzystencja pozbawiona sacrum rodzi najpierw zwątpienie i tchórzostwo, potem skazuje na samotność budując poczucie obcości i alienacji.

Spektakl wystawiony będzie w porozumieniu z Josef Weinberger Limited, London, za zgodą Ingmar Bergman Foundation.

Reżyseria: Artur Ildefons Urbański
Scenografia: Magdalena Maciejewska
Muzyka: Hanna Kulenty

Obsada: Maja Ostaszewska (aktorka NT), Magdalena Kuta, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Redbad Klijnstra, Władysław Kowalski, Lech Łotocki, Adam Woronowicz, Aniela Nykowska / Lena Czaplicka

Dodaj komentarz