• 2010-01-14

Shultes – DVD

29 stycznia 2010 roku w sprzedaży pojawi się wybitny film ze Srebrnej Kolekcji Sputnika – Shultes, w reżyserii Bakura Bakuradze. Film, ukazujący obraz współczesnej Moskwy, prezentowany był w Cannes, zwyciężył na festiwalu Kinotawr i jest najbardziej nagradzanym filmem 2008 roku w Rosji.

Shultes - okładka

Shultes - okładka

25-letni Aleksiej Shultes, były sportowiec, który uległ poważnemu wypadkowi, zarabia na życie jako kieszonkowiec. Mieszka z matką w dużym mieście, rankiem biega w parku, wieczorem ogląda sport w telewizji, czasem odwiedza brata w wojsku. Zawsze robi zakupy w tym samym sklepie. Nie wyraża żadnych emocji, nikt z jego znajomych nie wie jak żyje. Tajemnicą jest, co ma zapisane w notesie, który zawsze nosi ze sobą. Prawie na wszystkie pytania Aleksiej odpowiada tak, w porządku. Żeby dojechać do domu, szuka adresu w notesie. Aleksiej poznaje małego Kostika, który pomaga mu w kradzieży. Ma jeszcze jednego wspólnika – znajomego lekarza, z którym kradną klucze właścicielom drogich samochodów.

Pewnego razu, pracując z Kostikiem w metrze, Shultes okrada dziewczynę. Spotyka ją później w szpitalu, gdy odwiedza lekarza wspólnika. Odnajduje jej dokumenty i klucze, po czym włamuje się do mieszkania, gdzie znajduje kamerę wideo. Później, w domu, długo przegląda kasetę z wyznaniami miłości obrabowanej dziewczyny. Zetknięcie z cudzymi emocjami staje się dla Shultesa poważnym wstrząsem…

Bakur Bakuradze:

Jest to film o człowieku, który stoi za naszymi plecami w kolejce w metrze, siedzi naprzeciwko w autobusie, lub nawet mieszka na naszej klatce. Nic nie wiemy o nim, ani o tym, co kryje w środku. On też tego nie wie, albo nie chce wiedzieć, albo próbuje zapomnieć. Jest podobny do skrzynki z zakodowanym zamkiem. Film pokazuje, jak wiele nie zauważamy, bo mamy dobrą tarczę ochronną – mieszkamy w wielkim mieście.

Nagrody:

  • Prezentacja w sekcji Piętnastka reżyserów na 61. Festiwalu Filmowym w Cannes
  • Nagroda Główna na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym Kinotawr w Soczi
  • Nagroda Główna na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Młodość w Kijowie
  • Specjalna nagroda Cineuropa Prize na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Estoril Film Festival w Lizbonie
  • Najlepszy debiut 2008 roku – Nagroda Rosyjskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych
  • Nominacja do nagrody filmowej NIKA w kategorii odkrycie roku 2008

Dodaj komentarz