• 2010-01-12

Trzy otwarcia w CSW Łaźnia

15 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się otwarcie trzech wystaw: prezentująca 21 lat pracy twórczej Zdzisława Nitki wystawa Malarz Nitka, projekt fotograficzny The room Annette Merrild oraz interweniujący w architektoniczną przestrzeń CSW Łaźnia projekt Pokój Magdy Bielesz.

Zdzisław Nitka, "Ucieczka do Egiptu w stylu lat dwudziestych", 1991

Zdzisław Nitka, "Ucieczka do Egiptu w stylu lat dwudziestych", 1991

Zdzisław Nitka urodzony 26 stycznia 1962 roku w Obornikach Śląskich, prócz malarstwa zajmuje się rzeźbą i drzeworytem. Jest profesorem ASP we Wrocławiu i jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich. Wystawa jest przeglądem prac malarskich i rysunkowych obejmujących ostatni okres twórczości – lata 2004 / 2008. Prace te tworzą trzon pokazu. Ponadto ekspozycja została uzupełniona wybranymi obrazami z lat wcześniejszych. Prace są wypożyczone z kolekcji prywatnych i zbiorów publicznych. Wystawa to prezentacja bieżących poszukiwań malarskich w konfrontacji z artystycznymi rozwiązaniami z okresu młodzieńczego.

Annette Merrild (ur. 1972) to duńska artystka pracującą i mieszkająca w Hamburgu i Barcelonie. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Hamburgu. Uczyła się także drzeworytnictwa w Akamba Handcraft Industry w Mombasie (1995-96) oraz studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Kopenhadze. Na koncie ma wystawy indywidualne w Turcji, Danii, Estonii, Niemczech i Polsce.

W projekcie fotograficznym The Room obiera za punkt wyjścia pozycję obcego, nieznajomego gościa, przybysza z obcego kraju – stan, którego doświadczyła będąc studentką w Hamburgu. Zastanawiając się, czy z serii migawek i przelotnych spojrzeń byłaby w stanie złożyć obraz oddający charakter mieszkańców Niemiec i lepiej ich przez to poznać, zaczęła fotografować pokoje swoich sąsiadów. W latach 2001-2005, w wielu krajach i w wielu miastach, Annette Merrild fotografowała pokoje dzienne w apartamentowcach i blokach zamieszkiwanych przez przedstawicieli klasy średniej. Kryterium wyboru salonu był przede wszystkim wymiar pokoju, stąd wszystkie fotografie są kwadratowe i prowadzą wzrok oglądającego poprzez pokój aż do okna na końcu ściany. W ten sposób fotografie z Hamburga, Nowego Jorku, Kopenhagi, Barcelony, Warszawy, Manchesteru, Tallina, Istambułu i Lyonu są do siebie podobne pod względem formalnym. Monotonia serii pokojów i ograniczenie się artystki do jednej grupy społecznej funkcjonuje jako rama, dzięki której uwypuklają się różnice kulturowe, a także indywidualny gust mieszkańców w urządzaniu własnego wnętrza.

Fotografiom nie towarzyszą dodatkowe informacje na temat poszczególnych lokatorów – jedynie nazwy miast, w których zamieszkują. Autorka proponuje widzom, żeby sami, na podstawie własnych spostrzeżeń i skojarzeń, wykreowali obraz mieszkańców

Pokój to projekt Magdy Bielesz, inspirowany opowiadaniem Iana McEwana Rozmowa z człowiekiem z szafy. Będzie miał charakter interwencji artystki w architektoniczną przestrzeń CSW Łaźnia. Za sprawą czarnej linii pojawią się elementy, które ona uzna za brakujące. Będzie to zaproszenie do uruchomienia wyobraźni, przekroczenia fizycznych barier i symbolicznego przejścia przez ścianę.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk

Wystawa Annette Merrild – The Room

Otwarcie wystawy 15.01.2009, godz. 18.00

W projekcie fotograficznym „The Room”,

Dodaj komentarz