• 2010-01-12

Poeci na nowy wiek: Bielska, Pułka, Jarosz

13 stycznia 2010 roku we wrocławskiej kawiarni Port Literacki odbędzie się spotkanie z Magdaleną Bielską i Tomaszem Pułką. Będzie to kolejne już spotkanie z cyklu Poeci na nowy wiek. Którzy z debiutantów kończącej się właśnie dekady mają szanse na trwałe zapisać się w poezji polskiej? Które z książek zasługują na miano najważniejszego debiutu? Czy jakieś debiutanckie tomiki zostały przez krytykę przeoczone, niedocenione? Czy ostatnie dziesięć lat to faktycznie dominacja debiutantów z lat 90.? Czy poeci, którzy debiutowali w pierwszej dekadzie nowego wieku będą w stanie nadać nowy ton poezji polskiej? Jeśli tak, to kto z tego grona może odegrać najważniejszą rolę?

Magdalena Bielska, ilustracja: Nina Lupińska

Magdalena Bielska, ilustracja: Nina Lupińska

Dwunastka wybranych autorów została zaproszona do udziału w specjalnym cyklu spotkań, który we wrześniu wystartował we wrocławskiej księgarni Port Literacki. Finałem dyskusji będzie opublikowanie antologii z wierszami najciekawszych debiutantów pierwszej dekady nowego wieku.

W czym wybrani autorzy byli lepsi od innych ze swojego rocznika? Roman Honet argumentuje swój wybór w następujący sposób:

Brzydkie zwierzęta Magdaleny Bielskiej to poruszający tom. Przez opisaną daremność, dawną i teraźniejszą, przez obcość i obojętność, zogniskowaną zwłaszcza tam, gdzie spodziewać się można żarliwości, emocji, reakcji.

Z kolei Łukasz Jarosz przekonał Romana Honeta autentycznością, zasługującą na uznanie zdolnością do naturalistycznego obserwowania w mikro i makro skali, odznaczającą się – co stanowi następny walor – pokorą. Tomasza Pułkę doceniam i szanuję za to, że nie wisi nad wierszem. (…) Nie wymusza na czytelniku oczekiwanych postaw, może i nieszczególnie o niego dba, ale za to bezinteresownie i całościowo mu ufa.

Magdalena Bielska (1980 r.) - poetka. Laureatka nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (2006 r.) za tom Brzydkie zwierzęta. Publikowała swoje utwory w czasopismach literackich m.in. w Odrze i Studium. Mieszka w Krakowie.

Łukasz Jarosz (1978 r.) - poeta, wokalista, perkusista i autor tekstów grupy Lesers Bend. Laureat konkursów poetyckich im. K. Baczyńskiego, R. Wojaczka i Rainera M. Rilkego. Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem.

Tomasz Pułka (1988 r.) - poeta, student polonistyki i ukrainistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody Dżonki 2007. Oprócz debiutanckiego tomu wydał także zbiór wierszy Paralaksa w weekend. Mieszka w Krakowie.

Dodaj komentarz