• 2010-01-12

Konkurs na plakat Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi

5 marca 2010 roku mija termin nadsyłania prac konkursowych na plakat piątej, jubileuszowej edycji Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi. W tym roku tematem przewodnim festiwalu, który odbywać się będzie w Lublinie od 14 do 18 czerwca 2010 roku, są wątki szekspirowskie.

Sąsiedzi

Festiwal Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi

Piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi będzie kontynuacją podstawowych założeń imprezy, wynikiem doświadczeń, które pokazały jak ważne i potrzebne jest wyjście z działaniami artystycznymi w przestrzeń publiczną miasta oraz propozycją nowego wątku tematycznego, który zostanie odczytany przez twórców z regionu Europy Środkowej i Skandynawii. Tematem tym będzie Szekspir, którego świat  to nie tylko świat wielkich wodzów i wielkich namiętności, ale też niesamowita fantastyka, komediowość łącząca w sobie elementy klaunady i teatru jarmarcznego i to może być powodem, dla którego Szekspir na ulicy i w cyrkowym namiocie zyska nowe, naturalne dla siebie miejsce i zdobędzie nową, zatrzymaną w biegu publiczność.

Inspiracją i głównym tematem festiwalu jest zjawisko teatru elżbietańskiego, który w swym kształcie był teatrem, niezwykle demokratycznym, otwartym na publiczność dość zwyczajną, również ludzi prostych. Właśnie spełniając ich gusta i oczekiwania pozwolił narodzić się fenomenowi Szekspira.

Tym razem droga ma być odwrotna – w tych nietypowych i nowych dla teatru przestrzeniach pokazane zostaną interesujące odczytania dramatów Szekspira oraz produkcje inspirowane wątkami szekspirowskimi. Tym samym Szekspir ma być tematem zasadniczym nurtu głównego prezentowanego w salach teatralnych jak i w namiotach cyrkowych, ale tematy i historie szekspirowskie pojawią się też w nurcie ulicznym i plenerowym.

Dodaj komentarz