• 2010-01-12

Element chaosu

22 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbędzie sie wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Rebelki Element Chaosu. Wystawa potrwa do końca lutego 2010 roku.

Jakub Rebelka, Element chaosu

Jakub Rebelka, Element chaosu

Malarstwo Jakuba Rebelki to krzykliwy przykład malarskiego wielogłosu, ciągłego ruchu, nieustannego dopowiadania, artysta doskonale odnajduje się w procesie mnożenia detali, jego malarstwo dojrzewa na płótnie, jest niedomknięte, a przez to podatne na skrajnie różne sposoby interpretacji.

Rebelka w swojej twórczości buduje atmosferę halucynacji, narkotycznej wizji, snu (unoszące się wszędzie, rozsypane pigułki, zwielokrotnienia, wizualne anomalie…), to nagromadzenie sprawia wrażenie rozłażenia się jego wizji, pękania w szwach, jakiegoś niepokojącego ruchu pod powierzchnią. W obrazach, w których rezygnuje z wyszczególnienia planów, ten chorobliwy rozrost jest szczególnie frapujący, sprawia wrażenie chwiania się tego wszystkiego w posadach, naruszenia podstaw, powoduje, że odbiorca nie jest w stanie przyswoić tylu obrazów na raz (dodatkowo w kilku miejscach płótna wzbogacone są o liternictwo – tekst).

To malarstwo chirurgicznej interwencji, poszukiwania w ciele, intruzji (Lekcja anatomii, Sarbre of Madness). W fabularno – wizualnej twórczości Rebelki ciało jest pojemnikiem, opakowaniem, które można zdjąć, otworzyć, rozerwać, zniszczyć… Z pożytkiem dla jego wizji malarskiej.

Rebelka chętnie zaburza relację góra – dół i proporcje (na płótnie Król Deprim gdzieś w okolicy pierwszego planu widoczny jest pejzaż miejski), odbiorca w trakcie odczytywania/dekodowania tej artystycznej wizji instynktownie szuka jakiegoś punktu oparcia, horyzontu, ukrytego klucza, sposobu na uporządkowanie obrazu. Na próżno. Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o zawrót głowy.

Jakub Rebelka (ur. 1981 r.) – malarz, grafik, rysownik komiksów. Studiował na Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin). Na jego dorobek artystyczny składają się liczne serie malarskie, freski i murale, nadzwyczaj rozbudowane graficznie komiksy (m.in. Doktor Bryan, Ester i Klemens, Dick4Dick, Oskar) oraz ilustracje. Rebelka jest autorem fresków w Muzeum Powstania Warszawskiego (2007 r.), w Teatrze Narodowym (wykonane w ramach Roku Herbertowskiego), a także realizacji z pogranicza malarstwa i dekoracji wnętrz: Arthotel – lalala (Sopot 2007 r.), Okólnik, pokój Kudłatego (Warszawa 2007 r.) i Pink Flamingo nr.7 (w gdańskim klubie Sfinks).

Jakub Rebelka jest laureatem m.in. Małego Grand Prix OKTK 1997 r., I nagrody MFK 2000 r. za Oskar – Król Cieni (wraz z Benedyktem Sznajderem), I nagrody w konkursie Grafex magazynu Aktivist Exlusiv oraz Artystycznej Podróży Hestii w roku 2008 r. (Nowy Jork).

Dodaj komentarz