• 2010-01-07

Niewidzialni

15 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się wernisaż projektu Niewidzialni. Pod wspólną nazwą będzie miała miejsce wystawa fotografii połączona z premierą filmu dokumentalnego.

Projekt Niewidzialni

Projekt Niewidzialni

Projekt Niewidzialni trójki młodych poznańskich dokumentalistów: Katarzyny Gondek, Jarka Piekarskiego i Andrzeja Dobosza to subiektywny osobisty zapis kilku dni z życia ludzi niewidomych – dni, w których uczestniczyli oni w kursie tańca.

Życie niewidomych od dawna wzbudzało zainteresowanie fotografów. Wielu z nich zajmowało się tym tematem tworząc niezwykle sugestywne opowieści. Sporo zdjęć osób niewidomych powstało tuż po I i II wojnie światowej, kiedy żołnierze uczestniczący w walkach zaczęli wracać do domów. Wielu z nich było okaleczonych, wielu niewidomych. W późniejszym okresie zaczęły powstawać ośrodki dla niewidomych, w których otrzymywali oni niezbędną pomoc. Tym problemem zajmowała się większość dokumentalistów, Werner Bischof w opowieści o Berlinie tuż po zakończeniu II wojny światowej, Robert Capa w historii o wiosce niewidomych emigrantów w Izraelu. Wielu pracujących współcześnie fotografów zajmuje się nadal opowiadaniem o niewidomych: Alex Majoli z agencji Magnum często w swoich fotografiach pokazuje życie niewidomych w różnych krajach, Philip Jones Griffiths rejestruje w Wietnamie weteranów wojny, Larry Towell w najnowszych zdjęciach pokazuje ofiary wojny w Afganistanie.

Duże zainteresowanie życiem niewidomych jest dowodem na to, że ciągle dociera do nas zbyt mało informacji o ich codzienności. Niewielu z nas wie, że lubią tworzyć muzykę, tańczyć, malować, fotografować, potrafią poruszać się w terenie przy pomocy specjalnych map, zdobywać niedostępne, górskie szczyty.

Dlatego inicjatywa trójki dokumentalistów jest tak ważna. Ich fotografie dokonują czegoś bardzo ważnego, czegoś, co udowadnia, że humanistyczne przesłanie fotografii jest ponadczasowe. Próbują, choć w małym fragmencie, objaśnić nieznany świat, używając bardzo bliskiego widzącym języka fotografii. Aby niewidomi przestali być dla nas niewidzialni.

W sierpniu 2009 roku odbyła się 10 edycja warsztatów tańca dla niewidomych. Podczas warsztatów młodzi filmowcy i fotografowie zrealizowali projekt artystyczny Niewidzialni. Efektem projektu jest film dokumentalny autorstwa Katarzyny Gondek oraz dwie serie fotograficzne zrealizowane przez Andrzeja Dobosza i Jarka Piekarskiego. Bohaterami filmu oraz fotografii są niewidomi tancerze, uczestnicy kursu. Młodzi twórcy starali się uchwycić ich radosną, ale i odważną próbę osiągnięcia swobody w widzącym świecie. Każda z fotografii będzie miała podpis Brajlem oraz prośbę do widzów, by opowiedzieli ją niewidomemu uczestnikowi wernisażu. Na premierę dokumentu zostaną zaproszeni jego bohaterowie, którzy chętnie oglądają filmy z małą pomocą siedzącego obok widza.

Katarzyna Gondek (ur. w 1982 r. w Kłodzku) – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zajmuje się filmem i literaturą.

Jarek Piekarski (ur. w 1980 r. w Koninie) – fotografik i autor zdjęć filmowych. Studiował Fotografie na ASP w Poznaniu. Ostatni zrealizowany projekt fotograficzny, publikowany na łamach Gazety Wyborczej, opowiada obcokrajowcach mieszkających w Poznaniu. W projekcie Niewidzialni oprócz fotoreportażu jest autorem zdjęć do filmu dokumentalnego Katarzyny Gondek.

Andrzej Dobosz (ur. w 1977 r. w Koszalinie) – grafik i fotograf niezależny. Od kilku lat zajmuje się fotografią społeczną i reportażem. Założyciel Poznańskiej Grupy Fotograficznej Streetm. Prezentowane zdjęcia powstały na warsztatach fotograficznych w agencji NAPO IMAGES pod okiem Adama Lacha. W listopadzie 2009 r. reportaż zdobył II nagrodę w konkursie Wielkopolska Press Photo.

Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje Mariusz Forecki.
Muzykę do filmu Niewidzialni napisał zespół DAGADANA.
Projekt Niewidzialni jest realizowany przez Stowarzyszeniu Forum Kultur.
Premiera filmu: sala kameralna
Wystawa potrwa do 30 stycznia 2010 roku w hallu na 2 piętrze.

Dodaj komentarz