• 2010-01-05

Merlin w Laboratorium Dramatu

15 stycznia 2010 roku na scenie Laboratorium Dramatu przy ulicy Olesińskiej 21 w Warszawie odbędzie się premiera sztuki Tadeusza Słobodziaka Merlin – inna historia, spektaklu uznanego przez krytyków za jeden z najwybitniejszych w najnowszej historii Teatru Narodowego w Warszawie. Merlina reżyseruje Słowak Ondrej Spišak, twórca Wolnego Stowarzyszenia Aktorów, Reżyserów, Artystów, Ich Małżonek, Kochanek, Dzieci, Psów i Kotów, czyli wędrownego teatru-cyrku Teatro Tatro.

Merlin, plakat

Merlin, plakat

Tadeusz Słobodzianek w Merlinie korzysta z popularnych motywów (legendy arturiańskie) i tradycji literackich (epos rycerski), a całą historię wpisuje w konstrukcję łacińskiej mszy. Starym formom nadaje jednak nowe treści.

Merlin, syn Szatana oddany w służbę Bogu, postanawia stworzyć w Brytanii królestwo doskonałe. Władcą zostaje Artur, który powołuje Zakon Okrągłego Stołu – na znak równości wszystkich rycerzy, którzy przy nim zasiądą. Warunkiem powstania królestwa idealnego jest jednak znalezienie świętego Graala. Siedmiu rycerzy wyrusza w świat, pokonuje bestie i uwalnia panny nagie i bezbronne, ale Świętego Graala nie znajdują. Wracają do zamku Camelot i kierują kopie przeciw sobie. Brytania spływa krwią. Dlaczego idea Okrągłego Stołu musiała lec w gruzach? Czy los Brytanii to los każdego państwa idealnego?

Merlin – inna historia Tadeusza Słobodzianka jest przypowieścią o zdradzonym przymierzu i upadku wiary w powszechną szczęśliwość. Pośrednio, można w spektaklu zobaczyć polską historię końca dwudziestego wieku: entuzjazm 1989 roku, brutalną wojnę na górze i zawiedzione nadzieje. Ale nie tylko, bo planów interpretacyjnych jest w sztuce znacznie więcej. Pomimo współistnienia różnych poziomów znaczeniowych, Merlin jest spektaklem dla wszystkich – dla erudytów i dla odbiorców spragnionych wyłącznie ciekawego widowiska.

Autor Merlina to dramaturg, którego ostatnia sztuka Nasza klasa została w 2009 roku jako pierwsza sztuka polskiego autora prezentowana na  brytyjskiej scenie narodowej, wystawiona w londyńskim The National Theatre, zdobywając ogromne uznanie krytyków.

Nad warstwa muzyczną spektaklu czuwa Jan Bernad, twórca Fundacji Muzyka Kresów, praktyk śpiewu tradycyjnego, który współpracował m.in. z Jerzym Grotowskim i Gardzienicami. Scenografię przygotował Franti šek Liptak, który przygotował scenografię m.in. do Janosika. Prawdziwej historii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

Merlin – inna historia
autor: Tadeusz Słobodzianek
scenografia: František Liptak
muzyka: Jan Bernad
reżyseria: Ondrej Spišak
występują m.in.: Janusz R. Nowicki, Agnieszka Warchulska, Mariusz Drężek, Michał Żurawski i Leszek Lichota.

Dodaj komentarz