Gdańska Szkoła Muralu – spotkanie z grupą Twożywo

9 stycznia 2010 roku o godzinie 15.00 w klubie Plama Gdański Archipelag Kultury odbędzie się spotkanie z twórcami grupy Twożywo: Mariuszem Libelem i Krzysztofem Sidorkiem, laureatami Paszportu Polityki 2007 w kategorii Sztuki Wizualne.

Grupa Twożywo powstała w 1995 roku, założyli ją: Krzysztof Sidorek, Mariusz Libel i Robert Czajka. Dwaj pierwsi działają w niej do dziś. Działania grupy skupiają się na przestrzeni publicznej rozumianej jako płaszczyzna potencjalnej komunikacji społecznej. Członkowie grupy stosują różne środki wyrazu: animacje, słuchowiska, plakaty, szablony, billboardy oraz murale.

W dniu spotkania z twórcami grupy Twożywo, 9 stycznia o godzinie 14.00, odbędzie się także regularne spotkanie uczestników Gdańskiej Szkoły Muralu. Tematem spotkania będzie prezentacja projektów zmiany aranżacji wiatrołapów jednego z bloków osiedla Młyniec na Zaspie.

Gdańska Szkoła Muralu to platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska. Jej celem jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji – sztuki społeczno – politycznej, reagującej na aktualne wydarzenia oraz wypracowanie jednolitego stylu – Gdańskiej Szkoły Muralu.

Gdańska Szkoła Muralu to kolejny krok do stworzenia w Polsce największej plenerowej galerii – galerii mieszczącej się na gdańskim blokowisku – Zaspie. Projekt ten wpisuje się w szereg działań Biura Gdańsk 2016 związanych z demokratyzacją przestrzeni publicznej. Projekty takie jak Gdańska Szkoła Muralu, czy Monumental Art (Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego), powiązane są z realizacją motta gdańskiej kandydatury Wolność Kultury, Kultura Wolności. W tym wypadku chodzi o dostępność sztuki w przestrzeni publicznej i tworzenie nowych przestrzeni dialogu wpisanych w miejsca publiczne.

Organizator: Biuro Gdańsk 2016 – Europejska Stolica Kultury 2016 – kandydat
Współorganizator: Plama Gdański Archipelag Kultury

Dodaj komentarz