• 2010-01-04

Lourdes w Teatrze Rozmaitości

4 stycznia 2010 roku, o godzinie 19.oo w ramach cyklu Film w TR, w warszawskim Teatrze Rozmaitości odbędzie się pokaz przedpremierowy Lourdes Jessiki Hausner. Film, uznawany za jeden z najlepszych europejskich filmów ostatniego roku, zdobył już Grand Prix na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sewilli.

Lourdes, kadr filmu

Lourdes, kadr z filmu

Lourdes to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymek katolików z całego świata. Film Jessiki Hausner to próba przyjrzenia się fenomenowi tego sanktuarium, pełnego ludzi pragnących cudu. Wśród nich jest Christine, która tylko udaje pobożność, aby zabierano ją na kościelne wycieczki. Jak szczerze przyznaje, nie ma wielu okazji do podróżowania, będąc przykuta do wózka inwalidzkiego. A jeśli to właśnie jej przytrafi się cud? Obraz bohaterki balansuje między krytycznym studium religijności i historią odkupienia.

Austriacka reżyserka z precyzją chirurga pokazuje, że czym innym jest pobożna religijność, czym innym wiara, a jeszcze czymś innym cud, którego logiki pojąć nie sposób.

Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

Lourdes
Austria / Francja / Niemcy 2009
scenariusz i reżyseria: Jessica Hausner
zdjęcia: Martin Gschlacht
obsada: Sylvie Testud, Lea Seydoux, Bruno Todeschini

TR Warszawa
ul. Marszałkowska 8
00-590 Warszawa

Dodaj komentarz