• 2010-01-02

Najciekawszy obraz Bielskiej Jesieni 2009

Najciekawszym obrazem 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2009 w konkursie dla widzów został obraz Izabeli Ołdak pt. Diary / Pamiętnik. Na drugim miejscu znalazła się praca Edyty Jaworskiej Kowalskiej pt. Dziennik mms, na trzecim Karolina Komorowska, czwartym – Paweł Matyszewski.

Izabela Ołdak, Diary (Pamiętnik), 2009

Izabela Ołdak, Diary (Pamiętnik), 2009

Malowany farbą akrylową na surowym płótnie obraz Izabeli Ołdak, malarki z Węgierskiej Górki, posiadający wymiary 200 x 160 cm (z niezamalowanym kawałkiem materiału zwisającym u dołu) spodobał się publiczności najbardziej.

Zdaniem kuratorki konkursu Grażyny Cybulskiej:

Obraz Izabeli Ołdak na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie dekoracyjnej, estetycznej kompozycji. Ale jest to obraz z tajemnicą. Malowany – niemal graficznie – meandryczną czerwoną linią na surowym płótnie, jest syntetycznym zapisem różnych zdarzeń, pamiętnikiem, składającym się z wielu przedstawień, które odkrywa się powoli, jak rebusy ukryte w labiryncie linii. Dla niecierpliwego widza jest to płaska, bardzo dekoracyjna kompozycja, ale przy bardziej wnikliwym spojrzeniu odbiorca może odnaleźć poszczególne znaki i symbole, rozszyfrować kryjące się za nimi emocje.

Izabela Ołdak urodziła się w 1982 roku w Rybniku. Dyplom z malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2007 roku. Mieszka w Węgierskiej Górce, ale obecnie przebywa w Amsterdamie, gdzie podjęła studia artystyczne.

O swojej twórczości artystka mówi tak:

Dla mnie sztuka jest poszukiwaniem prawdy,  językiem, którym można się komunikować, wyrażać swoje emocje, przemyślenia oraz mobilizować innych do refleksji, dyskusji i poszerzania horyzontów.

Widzowie wybierali spośród 109 prac 37 artystów, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy w Galerii Bielskiej BWA – organizatora Biennale Malarstwa Bielska Jesień. W historii konkursu dla widzów tylko raz głos publiczności pokrył się z werdyktem jury – w 2001 roku, podczas 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień 2001, nagroda publiczności przypadła Rafałowi Borczowi z Krakowa za ekspresyjną pracę bez tytułu, przedstawiającą biegnące wilki.

Dodaj komentarz