• 2009-12-31

Variete – koncert w Teatrze na Woli

30 stycznia 2010 roku o godzinie 20.00 w Teatrze Na Woli wystąpi zespół Variete – żywa legenda polskiej muzyki niezależnej, która od ćwierćwiecza poszukuje tonu odpowiedniego do swoich czasów, łącząc muzykę nieudającą żadnej innej – mieszankę rocka, jazzu, dubu, ambientu i elektroniki z nietuzinkowymi poetyckimi tekstami.

Variete

Variete

Zespół powstał w 1983 roku. Po świetnie przyjmowanych koncertach nagrał w 1985 roku płytę dla legendarnego Klubu Płytowego Razem. Skradziony z samochodu muzyków materiał został wydany dopiero potem jako Bydgoszcz 1986. Do oficjalnego debiutu płytowego doszło dopiero w roku 1993 – mowa o utrzymanej w stylistyce cold-wave płycie Variete, na której gościnnie głosu swojej trąbki udzielił Stanisław Przybielski, legendy polskiej awangardy jazzowej.

W latach 90-tych pojawiły się jeszcze dwie płyty: Wieczór przy balustradzie – płyta surowa, rockowa i gitarowa oraz Koncert w Teatrze Stu w Krakowie – jazzująca z improwizacjami Mikołaja Trzaski. Między innymi zdobyto laury na Festiwalu Piosenki Autorskiej w Hybrydach czy w Jarocinie oraz wiele innych nagród a Grzegorz Kaźmierczak zaczął udzielać się w różnych pobocznych projektach. Z czasem dochodzi do zawieszenia działalności zespołu na kilka lat.

Przełom przyniosła reaktywacja na początku XXI wieku i album Nowy materiał, któremu towarzyszyło tournee po Polsce. W 2006 roku Grzegorz Kaźmierczak z Markiem Maciejewskim wyjeżdżają do Nowego Jorku, gdzie powstaje płyta Zapach wyjścia, nagrana z amerykańską sekcją rytmiczną. Materiał był prezentowany na żywo w Studio im. Agnieszki Osieckiej na antenie Programu III PR, na festiwalu Malta oraz na innych imprezach, a płyta zdobyła prestiżową Nagrodę Polskich Melomanów w kategorii Album Roku 2008 – Nowa Fala / SynthPop / Cold Wave.

Variete

Variete

Muzyka Variete na przestrzeni wielu lat okazała się bardzo różnorodna, a poszczególne wydawnictwa to nic innego jak przemyślane koncept-albumy. Nie można mówić o zespole nie wspominając o literackich walorach tekstów piosenek, których autorem jest Grzegorz Kaźmierczak, uznany poeta średniego pokolenia, autor dwóch książek poetyckich oraz publikacji w wielu antologiach. Jak sam mówi o swojej twórczości literackiej w jednym z wywiadów:

Poeta jest tylko śmietniczką, która chłonie i miesza realia otaczającego nas świata. Każdy, kto pisze, jest donosicielem na rzeczywistość. Dla mnie pisanie funkcjonuje na zasadzie mocnego lekarstwa, wyplucia sprzeciwu, który kłębi się we mnie. Ta możliwość ratuje mi życie. Gdybym jej nie miał, zapadłbym być może na którąś z modnych ostatnio chorób psychicznych.

Fani oraz krytycy cenią sobie Variete przede wszystkim za niezależność twórczą, niezwykły nastrój, znakomite teksty oraz siłę wyrazu. Na koncertach muzyka ta słuchana jest w najgłębszym skupieniu, bez względu na poziom emitowanych decybeli.

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22
01-211 Warszawa

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22
01-211 Warszawa

Dodaj komentarz