• 2009-12-31

Dzieci Holokaustu

6 stycznia 2010 roku o godzinie 19.00 w krakowskim Teatrze Lalki, Maski i Aktora Groteska zaprezentowany zostanie spektakl Dzieci Holokaustu (Kinder des Holocaust) w gościnnym wykonaniu Theater der Jungen Welt z Lipska. Przedstawienie będzie tłumaczone symultanicznie (napisy) na język polski.

Dzieci Holokaustu

Dzieci Holokaustu

Dzieci Holokaustu to spektakl, w którym profesjonalni aktorzy wraz z młodzieżą zmierzają się z tematem Holokaustu. Artyści teatru z Lipska zapoznają widzów z autentycznymi świadectwami polskich dzieci pochodzenia żydowskiego, opracowanymi na podstawie ich relacji z lat 1945 – 1949. Punktem odniesienia była wydana w Lipsku w 2008 roku książka Kinder über den Holocaust zawierająca 55 wywiadów z dziećmi w wieku od 9 do 16 lat.

Z miliona dzieci żydowskich, żyjących w Polsce przeżyć udało się zaledwie pięciu tysiącom – dzięki sile psychicznej i fizycznej, instynktowi, pomocy innych bądź po prostu przypadkowi. Spektakl, w których bierze udział 15 osób, ukazuje wydarzenia czasów wojny oczami dzieci. Fikcja i realność – na scenie powstaje fascynująca układanka złożona z prawdziwych świadectw żydowskich dzieci i współczesnych komentarzy ich rówieśników. Twórcy przedstawienia starali się połączyć przeszłość z teraźniejszością, wskazać jak Holokaust wpłynął i nadal wpływa na nasze życie i myślenie. Spektakl porusza trudny temat, jakim jest Holokaust, ale także mówi o nadziejach i obawach współczesnej młodzieży.

Książka Kinder über den Holocaust (Dzieci o Holokauście) powstała przy współpracy Gegen Vergessen- für Demokratie e.v., Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i Uniwersytetu w Lipsku.

Dodaj komentarz