• 2009-12-30

Zmarł profesor Witold Skulicz

28 grudnia 2009 roku w Krakowie zmarł profesor Witold Skulicz – grafik, malarz oraz inicjator Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Urodził się 12 lutego 1926 roku w Krakowie, tam  też w 1950 roku uzyskał absolutorium na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych  i przeniósł się na Wydział Grafiki, gdzie w 1954 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem.

Profesor Skullicz podczas rozdania nagród na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie

Profesor Witold Skulicz podczas rozdania nagród na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie

W 1968 r. podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Grafiki Projektowej, przez dwie kadencje sprawował funkcję dziekana Wydziału Grafiki. Profesor należał do zarządu Głównego ZPAP w latach 1964-1970 i był Przewodniczącym Sekcji Grafiki Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie.

W 1960 roku zainicjował powstanie Ogólnopolskiego Biennale Grafiki w Krakowie, które w 1966 roku zostało przekształcone w Międzynarodowe Biennale Grafiki. Od 1989 roku pełnił funkcję generalnego kuratora i dyrektora biura Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. W 1991 roku założył w Krakowie Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i został wybrany jego przewodniczącym. Witold Skulicz inicjował i układał programy kolejnych edycji Triennale i wystaw towarzyszących.

Od początku swojej działalności był kuratorem kilkudziesięciu wystaw grafiki polskiej na całym świecie. Był  inicjatorem i współredaktorem serii publikacji elektronicznych pt. Directory of Print – CD – ROM, antologii grafiki polskiej pt. Grafika polska 1950 – 2000 Laureaci Wystaw Międzynarodowych. Zainicjował tworzenie światowej bazy dokumentacji współczesnej grafiki – IconData – WorldPrints – 2005.  Był też  pomysłodawcą cyklicznej wystawy Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej i programu Eurografik – Most Integracji Kultury Europejskiej.

Profesor Witold Skulicz

Profesor Witold Skulicz

Jego prace prezentowano na ponad 80 zbiorowych wystawach, krajowych i międzynarodowych, oraz ponad 20 wystawach indywidualnych. Otrzymał wiele nagród w konkursach w dziedzinie grafiki i architektury. Jego prace znajdują się w zbiorach kilkunastu krajów, między innymi w muzeach w Norwegii, Szwecji, Niemczech oraz we wszystkich ważniejszych polskich muzeach.

Uprawiał grafikę użytkową, malarstwo, rysunek. Za swoją działalność artystyczną, pedagogiczną i promocję sztuki otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń min. Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa 1996, Medal Kraków – Europejskie Miasto Kultury 2000, Medal Gloria Artis 2005, Medal Honoris Gratia 2006, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 2006, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności 2007.

Komentarze (2) do artykułu “Zmarł profesor Witold Skulicz”

 1. Marek Banat

  Wielka strata,
  Pan Profesor był prawdziwym pedagogiem, osobą otwartą na potrzeby twórcze innych, wspaniałym animatorem i przyjazną duszą.

  Najgłębsze wyrazy szacunku i uznania dla „sztuki Życia” jakim było ziemskie bytowanie Profesora oraz wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych współpracowników,
  Marek Banat
  grafik

 2. Małgorzata Marszalik Znojek

  Odchodzą …odszedł Profesor, którego będzie brakowało w naszym środowisku.Ogarnia mnie smutek i żal , głęboki żal, że Profesor odszedł.
  Niech Mu Anioły śpiewają w niebie…

Dodaj komentarz