• 2009-12-30

Mor Karbasi w Szczecinie

23 stycznia 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Szczecinie  wystąpi Mor Karbasi z Izraela. Artystka  porównywana jest do takich osobowości jak Yasmin Levy i Mariza. Będzie to jej pierwszy występ w Polsce.

Mor Karbasi, Izrael

Mor Karbasi, Izrael

Mor Karbasi (ur. w 1986 roku) pojawiła się nagle na londyńskiej scenie muzycznej wraz z wydaniem swojego pierwszego albumu The Beauty and The Sea – zostało to od razu zauważone przez wpływowy magazyn  fRoots, a następnie przez The Guardian i kolejne ważne gazety i magazyny.

Mor Karbasi śpiewa w języku Ladino, po hiszpańsku, hebrajsku i czasem po angielsku. Została obdarzona pięknym głosem i bardzo dobrze ten głos wykorzystuje. Ian Anderson z fRoots opisuje to tak:

Potrafi bez najmniejszego wysiłku przejść od zapierającego dech delikatnego głosu do mocnego, gardłowego stylu… Tym samym zabiera słuchacza w emocjonującą podróż poruszającą wszystkie zmysły.

Dzięki Mor muzyka sefardyjska zdobywa nowych fanów – w swoim szerokim repertuarze wykonuje tradycyjne pieśni, które pochodzą lub są zainspirowane kulturą żydowską XV wiecznej Hiszpanii, jak również porywające kompozycje własne, które czerpią z Ladino. Mor mówi:

Nie chcemy, żeby muzyka sefardyjska stała się reliktem przeszłości. Nie chcemy jej przywracać do życia, bo tak naprawdę ona nigdy nie umarła. Chcemy by była dostępna dla szerszej grupy odbiorców.

Jej własne kompozycje są zdecydowanie ukształtowane przez jej sefardyjskie pochodzenie – pochodzi od marokańskich i perskich Żydów. Była i jest wielką fanką flamenco, co też nadaje charakterystyczny posmak jej piosenkom. Jej mama grała w domu marokańskie piyyutim (liturgiczne poematy) i śpiewała żydowskie ballady z Andaluzji, co też miało ogromny wpływ na gusta i twórczość muzyczną córki.

Mor Karbasi wystąpiła w 2008 roku na ponad 40 koncertach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii i we Włoszech, w tym na tak prestiżowych festiwalach jak WOMAD, Wychwood, Larmer Tree Festivals w Wielkiej Brytanii, the Chicago World Music Festival oraz w Nowym Yorku.

Mor Karbasi
23 stycznia
Filharmonia Szczecińska

Dodaj komentarz