Focus Switzerland

Od 8 do 17 stycznia 2010 roku potrwa w Poznaniu festiwal Focus Switzerland. Festiwal Focus to zapoczątkowany przez Art Stations Foundation format cyklu zdarzeń artystycznych promujących i przedstawiających (często po raz pierwszy w Polsce) sztukę artystów różnych dziedzin z jednego europejskiego kraju, miasta lub obszaru językowego.

Focus Switzerland

Focus Switzerland

Na serie festiwali Focus, będących w założeniu panoramą najciekawszych zjawisk artystycznych danego miejsca, składają się wystawy, koncerty, pokazy multimediów, filmów oraz spektakli współczesnego tańca. Wielogatunkowość w obrębie festiwalu ma na celu nie tylko ukazanie twórczej dynamiki poszczególnych miejsc, ale także integrację lokalnych środowisk i publiczności wielu różnych dziedzin, odzwierciedlającą również niejednoznaczność gatunkową i multidyscyplinarność współczesnej sztuki.

Po prezentacjach awangardowych artystów berlińskich i fińskich czas na prezentację osiągnięć artystów szwajcarskich. Obok tych, których twórczość polska publiczność mogła już poznać i których artystyczny rozwój z entuzjazmem śledzi takich jak Gilles Jobin (taniec) czy The Young Gods (muzyka), zaproszono także uznanych artystów nigdy jeszcze nie goszczących w Polsce, a znacząco wpływających na kształt nie tylko szwajcarskiej, ale i europejskiej sztuki. Po raz pierwszy gości w Polsce jedna z najbardziej docenianych artystek performance La Ribot, choreograf Marco Berrettini oraz kolektyw muzyczny Minimetal. Festiwalowi towarzyszą, prowadzone przez Jobina i La Ribot warsztaty dla młodych choreografów z krajów byłego Bloku Wschodniego (Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier i Polski).

Wydaje Wam się, że znacie Szwajcarię? Czekoladową krainę banków i zegarków? Oto okazja, by odkryć ją na nowo i zobaczyć oczami samych artystów. Program Focus Switzerland został stworzony przez Gilles’a Jobin.

Dodaj komentarz