• 2009-12-30

60-lecie WFDiF

29 grudnia 2009 roku mija 60 rocznica rozpoczęcia działalności Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przez ponad pół wieku będącej miejscem pracy najwybitniejszych twórców polskiej kinematografii, których dzieła należą do kanonu sztuki filmowej w Polsce i na świecie.

Istniejąca i działająca w budynku przy ulicy Chełmskiej 21 od wiosny 1949 r. Wytwórnia, oficjalnie i zgodnie z zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki powstała właśnie 29 grudnia 1949 r. W początkowych latach swojego istnienia Wytwórnia zajmowała się produkcją filmów dokumentalnych oraz słynnej Polskiej Kroniki Filmowej, nagradzanej między innymi w Wenecji, Cannes i Oberhausen. Właśnie przy Chełmskiej 21 zrealizowano dokumenty Andrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego, Jana Łomnickiego, Tadeusza Makarczyńskiego, Ludwika Perskiego, Marii Kwiatkowskiej, Władysława Ślesickiego, Kazimierza Karabasza, Jerzego Hoffmana, Edwarda Skórzewskiego i wielu innych. To tu rodziła się słynna Polska Szkoła Dokumentu.

W WFDiF wyprodukowano też pierwszy polski barwny film dokumentalny – Tadeusza Makarczyńskiego Mazowsze – kolorowy koncert na ekranie (1951), który otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii filmów folklorystycznych na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rio de Janeiro w 1955 r. Z kolei Błękitny Krzyż Andrzeja Munka – pierwszy film fabularny wyprodukowany przez Wytwórnię – nagrodzono na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Wenecji w 1955 r. i IV Festiwalu Filmów Górskich i Podróżniczych w Trydencie w 1955 r.

W Wytwórni realizowali swoje dzieła mistrzowie polskiego kina: Andrzej Wajda (Wesele, Panny z Wilka, Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza), Krzysztof Zanussi (Za ścianą, Barwy ochronne, Spirala), Krzysztof Kieślowski (Krótki film o zabijaniu, Krótki film o miłości, Dekalog). W latach 70-tych i 80-tych Wytwórnia była też miejscem narodzin niezapomnianych seriali telewizyjnych, takich jak: Noce i dnie Jerzego Antczaka, Polskie drogi Janusza Morgensterna czy Dom Jana Łomnickiego.

Wytwórnia jest koproducentem dużej części polskich produkcji filmowych. Z ostatnich wymienić można m. in.: Mniejsze zło Janusza Morgensterna, Senność Magdaleny Piekorz, Boisko bezdomnych Kasi Adamik czy wreszcie laureat największej liczby nagród na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Rewers Borysa Lankosza. Wśród najnowszych produkcji WFDiF są: Galerianki Katarzyny Rosłaniec, Enen Feliksa Falka i Operacja Dunaj Jacka Głomba.

Wytwórnia to ponad 30 obiektów, wśród których znajdują się profesjonalne hale zdjęciowe, studia do obróbki i nagrań dźwięku, bardzo nowoczesny sprzęt z zakresu techniki zdjęciowej, Laboratorium Obróbki Taśmy na najwyższym światowym poziomie, wszechstronnie wyposażone Zakłady Budowy Dekoracji oraz Inscenizacji i wiele innych obiektów, z których korzysta znaczna część obecnych na polskim rynku stacji telewizyjnych i produkcji filmowych. Również tutaj mieści się ogromne, specjalistycznie wyposażone Archiwum Filmowe ze zbiorami Filmoteki Narodowej oraz Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, gdzie sztuki filmowej uczą najlepsi specjaliści w kraju. Wytwórnia przy Chełmskiej to również siedziba ponad 40 firm i instytucji filmowych, tworzących miejsca pracy dla 1,5 tys. osób, w tym międzynarodowej klasy specjalistów z zakresu obróbki dźwięku, obrazu, dekoracji.

Dodaj komentarz