• 2009-12-29

pamięć motywu Artura Nacht-Samborskiego

8 stycznia 2010 roku o godzinie 18.00 w Toruniu w Galerii Sztuki Wozownia odbędzie się wernisaż wystawy prac Artura Nacht-Samborskiego  pamięć motywu. Wystawa czynna będzie do 29 stycznia 2010 roku, a jej uzupełnieniem będzie wykład Twarze Nachta-Samborskiego na temat motywów określających twórczość artysty, wygłoszony 28 stycznia 2010 roku przez Łukasza Kiepuszewskiego.

Artur Nacht Samborski, Czarny kwiat, ok. 1925, olej, tektura, wT-. rodziny artysty, dep. MNP, fot. dzi+¬ki uprzejmoTÂci Galerii Sztuki Wozownia

Artur Nacht Samborski, Czarny kwiat, ok. 1925, olej, tektura, fot. dzięki uprzejmości Galerii Sztuki Wozownia

Artur Nacht–Samborski urodził się w 1898 roku w Krakowie w żydowskiej rodzinie kupieckiej. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – m.in. w pracowniach Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa, następnie kilka lat spędził w Berlinie i Wiedniu, gdzie zetknął się z niemieckim ekspresjonizmem. W 1924 w ramach Komitetu Paryskiego wyjechał do Paryża, gdzie mieszkał i pracował do roku 1939. Wrócił do Krakowa skąd wraz z rodziną wyjechał do Lwowa. Przyjaciele uratowali go z tamtejszego getta, po ucieczce ukrywał się w Warszawie pod przybranym nazwiskiem Stefan Samborski (stąd jego późniejsze nazwisko Stefan Artur Nacht-Samborski). Po wojnie był profesorem sopockiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejsza ASP w Gdańsku) a następnie przez dwadzieścia lat profesorem w warszawskiej ASP (z przerwą 1950 – 52, kiedy usunięto go z pracy). Zmarł w Warszawie w 1974 r.

Dzieła pamięci motywu, pochodzące z depozytu Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcji prywatnych, powstały od lat dwudziestych do siedemdziesiątych XX wieku. Obejmują wszystkie obecne w twórczości artysty motywy malarskie: martwe natury, w których masywna sylweta dostojnego, wielkolistnego fikusa koegzystuje najczęściej z kruchą doniczką lub prostym wazonem, płaszczyznowo traktowane akty kobiece w intymnych wnętrzach oraz pejzaże. Przywołane motywy artysta traktował jako rodzaj mediów. Prezentował je w coraz to nowych ujęciach, kombinacjach przestrzennych i kolorystycznych. Kompozycje Nachta charakteryzuje harmonia całości. Pokazują one artystyczną wrażliwość malarza na niuanse barwne, które umiejętnie łączył ze zdolnością wydobywania z nich ekspresyjnych tonów.

wernisaż: 8.01.2010 r., godzina 18.00
wystawa czynna od 9.01.2010 r. do 29.01.2010 r.

Dodaj komentarz